Srebrny jubileusz w Krakowie

W sobotę 18 maja w naszym krakowskim klasztorze pięciu karmelitów bosych świętowało jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich. Srebrny jubileusz obchodzili:

  • o. Tomasz Maślanka (Wadowice)
  • o. Grzegorz Firszt (Kraków Śródmieście)
  • o. Jarosław Janocha (Kuria prowincjalna)
  • o. Andrzej Gbur (Munster)
  • o. Bazyli Mosionek (Czerna)

Centralnym elementem uroczystości była Msza św. o godzinie 11:00, której przewodniczył o. Grzegorz Firszt. W Eucharystii uczestniczyli również bracia z różnych klasztorów prowincji, rodziny i przyjaciele jubilatów, bracia klerycy i reprezentanci różnych gałęzi rodziny karmelitańskiej.

W homilii o. Prowincjał nawiązał do historii powołania jubilatów, wskazując, że wzorem jest tu Chrystus, który również rozwijał się jako człowiek, którego punktem kulminacyjnym było złożenie swojego życia w ofierze. Tak jak dla Jezusa źródłem siły do tego jest Jego relacja z Ojcem, tak dla nas powinna nim być relacja z Chrystusem-Kapłanem. Przykładem takiego podejścia jest Paweł, który dzięki relacji z Chrystusem potrafił dobrze przeżywać kryzysowe sytuacje. Jubileusz jest okazją, by spojrzeć na minione lata w nowy sposób i dostrzec, że trudne doświadczenia stały się okazją do wzrostu.

Po Eucharystii udaliśmy się na obiad, gdzie kontynuowaliśmy świętowanie w nowowyremontowanym refektarzu.