Święty Józef do kieszonki

Dzisiaj propozycja dla mężczyzn – bo w ten sposób została pomyślana publikacja o której mowa. Autor Mark Hartfiel jak sam o sobie mówi, jest przede wszystkim oddanym mężem i ojcem, ale również członkiem świeckiego apostolatu „Paradisus Dei” – którego głównym celem jest umacnianie rodzin. Mark od ponad dziesięciu lat pomaga wielu mężczyznom w odkrywaniu powołania do życia rodzinnego, utwierdzając ich także w roli liderów, jaką mają pełnić wobec swoich żon i dzieci. Nic zatem dziwnego, że wskazuje na św. Józefa, jako patrona prawdziwych mężczyzn.  Katie Hartfiel – żona autora w przedmowie do omawianej publikacji zadaje to jakże ważne pytanie:

Gdzie się podziali wszyscy dobrzy mężczyźni?” Słyszę je często, gdy pracuję z młodymi, niezamężnymi kobietami. Gdzie są mężczyźni uznający wartość honoru, czystości i poświęcenia? Gdzie są mężczyźni gotowi walczyć o swoją ukochaną? Choć może trudno znaleźć ich przez media społecznościowe, dostrzec ich w wiadomościach czy spotkać w barze na rogu, zapewniam te dziewczyny, że tacy mężczyźni jednak istnieją.

Świat potrzebuje więcej mężczyzn podobnych do świętego Józefa, podobnie jak potrzebuje więcej kobiet na wzór Maryi. Świat potrzebuje osób gotowych na to, by ujawniła się ich heroiczna postawa. Mówi się czasem, że zdecydować się na dziecko to pozwolić swojemu sercu, aby opuściło ciało i zaczęło własne życie na zewnątrz. Jeśli tak jest naprawdę, to Maryja i Józef pozwolili, aby ich serca zostały przybite gwoździami do drzewa. Wiedzą, czym jest miłość. Największym pragnieniem tych dwojga świętych jest wymiana serc: w zamian za Twoje otrzymasz ich serca. Jeśli im pozwolisz, nauczą Cię kochać w sposób przekraczający wszelkie wyobrażenia. O to właśnie chodzi w wędrówce, którą proponuje Ci ta książka.

Książka, jak wskazuje tytuł tego wpisu, została tak pomyślana, by można było ją włożyć do kieszeni, zabrać ze sobą, po prostu by stała się przewodnikiem. Trzydzieści rozważań na każdy dzień, to solidna dawka na osobistą formację i szansa na męską przyjaźń z Józefem – Świętym Józefem.

Maryja powiedziała „tak”.

Józef powiedział „tak”.

A co ty powiesz?

Publikacja:
Mark Hartfiel, Nazaretańska szkoła dla mężczyzn. Duchowa wędrówka ze świętym Józefem, Kraków 2016.

o. Piotr Hensel OCD