Profesja wieczysta u Karmelitanek Dzieciątka Jezus

W sobotę 30 kwietnia w Sanktuarium Dzieciątka Jezus, Króla Łaski, w Beaune miała miejsce uroczystość profesji wieczystej naszej siostry Marie Cécile od Eucharystii.

Uroczystości przewodniczył ksiądz arcybiskup Dijon, Antoine Hérouard a wraz z nim celebrowali kapłani z parafii z Beaune i wikariusz generalny z rodzinnej diecezji s. Marie Cécile (Cahors) i także ksiądz, który opiekuje się grupą teatralną, do której należała siostra przed wstąpieniem do Zgromadzenia (Teatralna Grupa młodzieżowa istnieje już od 20 lat, nosi nazwę DUC IN ALTUM i przedstawia sztukę o świętej Teresie od Dzieciatka Jezus. Grupa ta tworzy środowisko bardzo sprzyjające rozeznawaniu i wzrastaniu powołań do kapłaństwa, życia konsekrowanego i małżeństwa – razem około 30 osób – kapłanów i sióstr z różnych zgromadzeń, a także kilka małżeństw).

Siostra Marie-Cécile złożyła śluby na ręce Naszej Matki Błażei od Krzyża Chrystusowego, w obecności naszych sióstr z Bagnères de Bigorre i Tulonu. Obecni byli rodzice i brat, dziadkowie i bliscy s. Marie-Cécile, przyjaciele i wierni z Beaune. Rano, przed Mszą Świętą, s. Marie-Cécile zawiesiła na rączce Dzieciątka złoty medalik, pamiątkę swego chrztu. Dzieciątko wyglądało na bardzo zadowolone.

Uroczystość pierwszej w nowym stuleciu profesji wieczystej, była bardzo podniosła i wzruszająca. Siostry zadbały o piękną oprawę liturgiczną: s. France, wraz ze scholą zakonną wzmocnioną przez kilka tenorów, prowadziła śpiewy, a dekorację kwiatową przygotowała s. Wiktoryna, która także przyjechała z Polski. Zgodnie z odnowionym rytuałem, po złożeniu profesji Nasza Matka wypowiedziała formule „A ja w imieniu Kościoła, mocą udzielonej mi władzy przyjmuję twoje śluby złożone w Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus i usilnie polecam ciebie Bogu, abyś twoje poświęcenie, złączone z Ofiarą eucharystyczną, wypełnić mogła.” Po modlitwie błogosławieństwa nowej profeski nastąpił uścisk siostrzany. W procesji z darami wraz z chlebem i winem niesionymi przez s. Marie Cécile i jej rodziców, przyniesiona została także koperta z darem na pomoc dla Ukrainy. Po błogosławieństwie końcowym i rozesłaniu, Nasza Matka zwróciła się do zebranych i odczytała słowa podziękowania i życzeń po francusku, następnie odbył się wzruszający obrzęd sypania płatków róż.

Po Mszy Świętej goście byli zaproszeni na posiłek do pięknego parku Sanktuarium. Siostry z Bagnères przygotowały krótkie przedstawienie o historii powołania s. Marie-Cécile, a Pierre, jej brat, prezentację o jej życiu przed wstąpieniem. Emerytowany, renomowany cukiernik z Beaune, przygotował wielkie ciasto czekoladowe z napisem „Profesja wieczysta s. Marie-Cécile, na chwałę Dzieciątka Jezus”.

Po uroczyście odśpiewanym Salve Regina i modlitwach wieczornych spotkałyśmy się w siostrzanym gronie i s. Marie-Cécile, jako podziękowanie wszystkim siostrom za „wszystko”, zaprosiła nas do obejrzenia prezentacji O miłości wzajemnej Naszego Ojca Założyciela (opracowanej przez s. Imeldę na 15.10.2021), przetłumaczonej przez nią na j. francuski. Na zakończenie, na prośbę siostry zaśpiewałyśmy „Posłuchaj córko”, też po francusku. Był to bardzo piękny moment siostrzanej komunii.

Na kolacji w poszerzonym gronie siostrzano-rodzinnym (42 osoby), przy akompaniamencie Ona powiedziała tak, Arki Noego, każdy otrzymał symboliczną karmelitankę (forma znana siostrom z Łodzi i Sosnowca).

Wspólna Kompleta trochę się opóźniła, ale z radością śpiewałyśmy wszystkie razem: W ręce Twoje Panie, powierzam ducha mojego, alleluja, alleluja!!!, dziękując za łaskę powołania nas do Karmelu Dzieciątka Jezus.

W niedzielę rano Msza Święta była w intencji Jean i France, dziadków s. Marie-Cécile z okazji 65 rocznicy sakramentu małżeństwa. Ich wnuk, Pierre grał na organach a wnuczka s. Marie-Cécile śpiewała psalm.

Relacja s. Juliusza Świerkosz, wikaria gen.

Więcej:www.karmelitanki.pl