Płyta z POEZJAMI KARMELU – recenzje

W 2016 roku na rynku muzyczny pojawił się dwupłytowy album muzyczny zatytułowany:
BÓG SAM WYSTARCZA - Poezje z Karmelu.

Poniżej prezentujemy kilka recenzji.
www.teresa500.pl

Do góry nogami

To płyta paradoksalna. Do góry nogami. W rozpędzonym, gnającym na oślep świecie, który wysyła na lewo i prawo jeden komunikat „kupuj”, wezwania w stylu „wśród ran moje rozkosze, w pogardzie szczęście całe, w ubóstwie moje skarby” brzmią jak dewizy nie z tej ziemi. Bo są nie z tej ziemi.

To poezja najczystszej próby, absolutna ekstraklasa literatury mistycznej, osobiste pełne tęsknoty hymny tych, które „pozwoliły się uwieść”. Jak to dobrze, że inicjatorzy projektu odkurzyli te teksty i ubrali je w porywającą muzykę!

Kowalski przyzwyczajony do języka marketingowej walki, śledzący na ekranie handlową potyczkę żabek z biedronkami może mieć początkowo kłopot z adaptacją tekstu. Wystarczy się jednak zatrzymać i wsłuchać. Gdy Mojżesz zstępował z góry Synaj z dwiema tablicami Świadectwa, nie wiedział, że skóra na jego twarzy promieniała na skutek rozmowy z Panem. Tu jest podobnie. Te teksty świecą. Przypominają: „Nie szukaj na zewnątrz. Zachwyć się Tym, który jest w tobie! Masz już wszystko”.

„Nie trwóż się, nie drżyj, wśród życia dróg, tu wszystko mija, Trwa tylko Bóg”. Czy to nie uspokaja?

Marcin Jakimowicz
redaktor Gość Niedzielny


Album  Poezje z Karmelu  – „Bóg sam wystarcza” sprzyja refleksji nad  przemijaniem oraz nad tym, co jest w życiu ważne.

Piękna muzyka, w akustycznym wykonaniu, idealnie współgrająca z religijnym tekstem poetyckim sprawia, że słucha się z przyjemnością   utworów śpiewanych przez młodych wykonawców z zespołów Teresa 500 i Twoje Niebo.

Swym charakterem utwory nawiązują do nurtu muzycznego „Krainy Łagodności”.

Polecam ten album wszystkim tym ,którzy szukają spokoju i ukojenia w muzyce. Mam nadzieję, że przypadnie  Państwu do gustu.

Jerzy Krużel , dziennikarz muzyczny
Magazyn Piosenki Studenckiej „Mikroklimat”
Polskie Radio Rzeszów


Tęsknota duszy za Stwórcą - wyrażona pod wpływem uniesień ducha w sposób sięgający wyżyn poezji w najlepszym gatunku. Poruszona do głębi dusza - wyraża w sposób głęboki, czasem nie dla wszystkich zrozumiały - trudny, jednocześnie delikatny i bardzo piękny. Wczytując się w nią i medytując - daje odczuć, że przenosi ona w przestrzeń, która nie pochodzi z ziemskiego świata, a z której nie bardzo chce się wracać na „ziemię”. Gorąco polecam!

Ewa Uryga
wokalistka jazzowa


Co takiego jest w tej płycie, że wystarczy jedna krótka audycja, by się nią zauroczyć, a potem pochłonąć i chłonąć tak bardzo, by zarażać innych (bo jest słyszalna ciągle w samochodzie lub w domu)? Tytuł może zmylić, bo wewnątrz nie znajdziemy typowej poezji śpiewanej. Autorom projektu Teresa 500 udało się znakomicie zaadaptować często niełatwe, mistyczne, poetyckie i wiekowe już teksty świętych karmelitańskich i stworzyć.. piosenki łatwo wpadające w ucho, pięknie i ciekawie zaaranżowane.

To przede wszystkim zasługa Jakuba Blokesza, autora muzyki większości utworów. Na dwupłytowym albumie „Poezje z karmelu” znajdziemy więc spokojne ballady (pianino z kontrabasem), czasem utwory zagrane są ascetycznie (wokal z gitarą lub z pianinem), czasem z orkiestrą i w wielogłosie, a czasem dynamicznie i wręcz rockowo (z perkusją i gitarą basową), rytmicznie i w hiszpańskich rytmach, słyszymy też elementy jazzu i soulu. Dominuje jednak delikatna muzyka współgrająca z pięknymi tekstami, budzącymi tęsknotę za Nieskończonym, wykonana dodajmy na wysokim artystycznym poziomie, do czego przyczynili się min. członkowie zespołu Twoje Niebo. Na podkreślenie zasługują też piękne głosy wokalistów: Katarzyny Blat, Dominiki Kontny i Jakuba Blokesza oraz Ewy Urygi. Co takiego jest więc w tej płycie, że odbiorcy poddają się muzyce, a ona pomaga im otworzyć serce na Boga? Jest w niej to COŚ, co trudno jednak wyrazić słowem. Trzeba po prostu siąść, zasłuchać się i dać się porwać Duchowi Karmelu. Bo Bóg sam wystarcza.

Kinga Waliszewska
Muzyka Chrześcijan, Radio Emaus


"Płyta BÓG SAM WYSTARCZA jest wciąż dla mnie zaskoczeniem. Bardzo pozytywnym. Bo choć w końcu wchodzi w szufladkę poezji śpiewanej, to wyrasta ponad schematy. Jest w niej coś z ognia poezji św. Jana od Krzyża i św. Teresy Wielkiej, a przecież bardzo łatwo można było to zagubić, stracić. Ta "iskra Boża" jest jednocześnie opakowana świetną formę: muzyczną, jak i wizualną. Po prostu porywa."

Mateusz Stolarczyk
redaktor serwisu Chrześcijańskie Granie


baner sprzedazowy