Pielgrzymom przybywającym na Warmię znane są przede wszystkim dwa sanktuaria maryjne Gietrzwałd i Stoczek Klasztorny.
Gietrzwałd jest jednym z nielicznych miejsc na całym świecie, w którym objawienia maryjne zostały urzędowo zatwierdzone przez Magisterium Kościoła specjalnym dekretem. Objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co było znaczące w okresie Kulturkampfu. Na zapytanie dziewczynek: Kto Ty Jesteś? Odpowiedziała: “Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta!” Na pytanie: Czego żądasz Matko Boża? Padła odpowiedź: “Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”.
Między tymi dwoma sanktuariami maryjnymi: Gietrzwałdem na południu oraz Stoczkiem Klasztornym na północy, mniej więcej w połowie drogi, Opatrzność Boża upatrzyła sobie skrawek ziemi, który stał się dla nas niejako karmelitańską Ziemią Obiecaną. Po wielu latach trudów budowy stanął tu klasztor mniszek bosych z Góry Karmel.
Do sanktuarium gietrzwałdzkiego miałyśmy możliwość kilkakrotnie pielgrzymować jadąc na spotkanie z Papieżem. Na prośbę kustoszy sanktuarium Księży Kanoników Regularnych Laterańskich podjęłyśmy modlitwę w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Barbary Samulowskiej. Obrazy Pani Gietrzwałdzkiej znajdują się w celach zakonnych i miejscach naszej pracy. Gdy w 2007 roku sanktuarium świętowało 130 lecie objawień, miałyśmy w tej radości swój mały udział. Rocznica stała się inspiracją do powstania „Oratorium Gietrzwałdzkiego”. Muzykę napisał Jacek Sykulski, a autorką kilku tekstów jedna z naszych sióstr.
KOŁYSANKA
W Twoich rękach jest mój sen
Gdy kołyszesz mnie milczeniem
Wtedy właśnie słyszę Cię Matko moja
W Twoich rękach tulisz mnie Matko moja
Ustalamy bicie serc
Nie chcę stąd oddalać się
W Twoich rękach życie me
Kocham Cię …
W tym roku Gietrzwałd świętuje 140 rocznicę Objawień oraz 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Łączymy się duchowo z tym ważnym dla całego Kościoła miejsce. Oczyma wiary chcemy wpatrywać się w oblicze Maryi, o której dziewczynki Basia i Justynka mówiły w gwarze warmińskiej: “Pani wielkiej psiankności”.
s. Miriam od Jezusa OCD
Karmel – Spręcowo