Berdyczowska kronika wydarzeń

24 września

O. Rafał Myszkowski pojechał głosić 5-dniowe rekolekcje zakonne w Ośrodku CARITAS w Jabłonicy (Karpaty Ukraińskie). Po drodze odwiedził o. Piotra Gierszewicza w Bobrownikach k/ Buczacza (dokąd wyjechał na tzw. „rok szabatowy”).

28 września

W Berdyczowie (w college’u pedagogicznym) odbyło się czytanie dzieł Josepha Conrada-Korzeniowskiego (w ramach trwającego Roku Conradowskiego). Po zakończeniu odczytów odwiedził Sanktuarium Ambasador Polski Jan Piekło; Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Katarzyna Wenzowska oraz goście z Anglii, Polski i Ukrainy.

29 września

O. Paweł Ferko przeprowadził kilkudniowe rekolekcje dla ukraińskich wspólnot Świeckiego Karmelu w parafii pw. św. Anny w Chmielnickim. Z braterską wizytą i szkoleniem przyjechał tam o. Krzysztof Górski (Delegat Prowincjała ds. OCDS) oraz Alicja Kalinowska z Przemyśla (odpowiedzialna za wspólnoty zagraniczne OCDS). Podczas rekolekcji na ręce o. Pawła 4 osoby złożyły przyrzeczenia tymczasowe, 2 osoby złożyły wieczyste przyrzeczenia i 3 osoby złożyły śluby.

30 września

Już po raz trzeci pod patronatem Sanktuarium MB Berdyczowskiej odbył się Turniej Piłkarski o Puchar im. ojca Olega Kondratiuka. Po porannej mszy św. sprawowanej przez o. Józefa Kucharczyka (opiekuna FK Karmel) wszyscy uczestnicy udali się na grób śp. ojca Olega a potem przystąpili do rywalizacji. Udział wzięło 6 zespołów. Zwycięstwo przypadło drużynie z Murafy, a berdyczowski FK Karmel zajął III miejsce. Puchar i nagrody wręczała mama śp. ojca Olega, p. Nina Kondratiuk.

Na charyzmatyczne spotkanie pod nazwą „OGIEŃ” wraz z „Winnym Krzewem” z naszej parafii pojechał do Chmielnickiego (parafia Chrystusa Króla) o. Maksymilian Podwika – opiekun tejże wspólnoty.

1 października

W święto św. Teresy od Dzieciątka Jezus (patronalne Sióstr Terezjanek) i z racji imienin o. Rafała Myszkowskiego u Sióstr Terezjanek świętowały obie wspólnoty przy podczas uroczystego obiadu.

3 października

O. Rafał Myszkowski, o. Józef Kucharczyk i o. Maksymilian Podwika udali się na audiencję do biskupa ordynariusza diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalija Krywickiego w Kijowie, aby omówić sprawy programu Sanktuarium i kończącej się budowy Domu Zakonnego i Rekolekcyjnego w Gwozdawie na nadchodzący rok kalendarzowy.

7 października

W święto MB. Różańcowej podczas porannej mszy św. modliły się Koła różańcowe (I sobota miesiąca) i młodzi futboliści biorący udział w Turnieju piłkarskim o Puchar św. Jana Pawła II. Konferencję dla Kół różańcowych wygłosił o. Paweł Ferko, a o. Józef Kucharczyk udał się na turniej piłkarski. Od godz. 11.00 rozpoczęła swój dzień skupienia PERLYNA (Perła – wspólnota osób samotnych z Ruchu Światło-Życie) wraz z o. Rafałem Myszkowskim. A od 11.00 o. Paweł Ferko podejmował doroczną Pielgrzymkę Dziennikarzy Chrześcijańskich. O 12.30 rozpoczęła się wspólna dla obu wspólnot msza św. pod przewodnictwem bpa Witalija Skomarowskiego (diecezja łucka). W tym czasie o. Krzysztof Urbański wziął udział w rozpoczęciu roku szkolnego Szkoły Polskiej. Dodatkowo sanktuarium nawiedziło 7 grup autokarowych (ok. 350 osób) i odbył się jeden ślub parafialny.

o. Paweł Ferko OCD