Wspomnienia i listy Braci Karmelitów Bosych misjonarzy

ŻNIWO WIELKIE – Wspomnienia i listy Braci Karmelitów Bosych misjonarzy (1971-2015)
br. Marceli Szlósarczyk OCD, br. Ryszard Żak OCD

Z uczciwością i w prostocie swe brackie powołania podjęli dwaj karmelici bosi: br.Marceli Szlósarczyk i br.Ryszard Żak. Drogi wyznaczone przez Boga powiodły ich z południa Polski, znad rzeki Raby nad jezioro Tanganika. Podobnie jak prorok Jeremiasz rozważali niejeden raz w sercu, czy aby na pewno dadzą radę, czy na pewno obrali dobry kierunek. Niniejsza książka stanowi zbiór ich wspomnień i listów.

Kliknij, zobacz i zamów.


Z radością informujemy, że ukazała się już w naszym Wydawnictwie Karmelitów Bosych w Krakowie książka pt. „Żniwo wielkie” – wspomnienia br. Ryszarda Żaka i śp. br. Marcelego Szlósarczyka – misjonarzy, Karmelitów Bosych.

Brat Marceli wyjechał na misje z pierwszą grupą karmelitańskich misjonarzy, w czerwcu 1971 roku, do pogrążonej w biedzie, leżącej w samym sercu Afryki, Burundi. Towarzyszył mu br. Sylwester Szypowski (1971–1975). Brat Ryszard Żak dołączył do nich ponad 10 lat później.

Odegrali oni ogromną rolę w tworzeniu całej infrastruktury każdej placówki i stacji misyjnych. Z mechaników przeobrażali się w architektów, z ogrodników w malarzy. Chwytali za siekiery i stolarski strug, wznosili mury i mosty, zaprowadzali dojazdowe drogi, a kiedy indziej przemieniali się w aniołów pocieszenia i śpieszyli do odległych osad, niosąc chorym Chrystusa ukrytego w Najświętszej Hostii. Bez prac podjętych przez obydwu braci, posługa kapłanów, z którymi dzielili trudy misyjnej wyprawy, nie byłaby możliwa.

Po raz pierwszy w prawie 50 – letniej historii naszych misji ukazuje się wybór wspomnień i listów br. Marcelego i br. Ryszarda. Zawarte w niniejszej publikacji teksty ukażą czytelnikowi ich przemyślenia związane z powołaniem misyjnym, a także codzienne zmagania, trudy i radości życia na afrykańskich szlakach. Dowie się z nich, gdzie i co budowali, jak wspierali apostolat kapłanów swoją prostą obecnością i jak łączyli ze sobą ogrom pracy i potrzebę modlitwy. Dowie się wreszcie, jak realizowali na misjach powołanie brata zakonnego, wymagające od nich całkowitego daru z siebie.

Książka do nabycia w Wydawnictwie Karmelitów Bosych oraz w naszym Biurze Misyjnym w Krakowie.