Wizytacja prowincjalska w konwencie berdyczowskim

W dniach od 30 sierpnia do 2 września 2018 r. odbyła się wizytacja konwentu pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Berdyczowie na Ukrainie przez Prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych o. Tadeusza Florka i ekonoma Prowincji o. Jarosława Janochę.

30 sierpnia wieczorem spotkali się z całą wspólnotą klasztoru na kolacji i po niej na rekreacji. Wspólnota berdyczowska liczy obecnie 6 ojców (profesów wieczystych) i 1 brata (profesa czasowego). Opiekują się Sanktuarium MB Berdyczowskiej (Narodowe Sanktuarium MB Szkaplerznej), parafią w Berdyczowie i Gwozdawie. Prowadzą wiele różnorodnych duszpasterstw (Świecki Karmel, wspólnota modlitewna charyzmatyczna „Krzew winny”, wspólnota modlitewna mężczyzn, Legion Maryi, kręgi Domowego Kościoła, kółka różańcowe, ministranci, Małżeński Dialog, młodzież Karmelu) i działalności (Ośrodek charytatywny „Karmel”, drużyna piłkarska „FK Karmel”, Muzeum Josepha Conrada – Korzeniowskiego) równocześnie prowadząc prace remontowo-budowlane dla rozbudowy sanktuarium i przestrzeni dla pielgrzymów. W Gwozdawie trwają prace wykończeniowe dla otwarcia klasztoru i domu rekolekcyjnego (na kilka osób).

31 sierpnia po porannych modlitwach i Mszy św. w Sanktuarium odbyło się spotkanie całej wspólnoty dla omówienia najważniejszych kwestii życia, posługi, rozwoju i promocji Karmelu na Ukrainie. A potem indywidualne rozmowy z każdym współbratem (włączając w to kleryków oraz postulanta). Ojciec Prowincjał i ojciec Ekonom zobaczyli też miejsce prac remontowo-budowlanych, zwiedzili dawny klasztor – a obecnie szkołę muzyczną i plastyczną (zastanawiając się nad możliwościami odzyskania dawnej własności) oraz Muzeum miasta Berdyczowa (dawne budynki drukarni karmelitańskiej „Forteca NMP”, bursy dla chłopców).

W sobotę, 1 września kontynuowali rozmowy, przeglądali księgi urzędowe i klasztorne, a po południu o. Prowincjał i o. Józef Kucharczyk pojechali do Gwozdawy, gdzie sprawowali Eucharystię i spotkali się z wiernymi naszej karmelitańskiej parafii pw. Niepokalanego Serca NMP. Wieczorem dołączyli do spotkania młodzieży Karmelu.

W niedzielę, 2 września o. Prowincjał przewodniczył Mszy św. o 10.00 (z błogosławieństwem dzieci i nauczycieli oraz tornistrów na  rozpoczęcie nowego roku szkolnego). Wyraził swoje podziękowania dla pracy duszpasterskiej ojców i wielkiego zaangażowania wiernych – prawdziwie żywego Kościoła wiary, miłości i nadziei. Po Eucharystii spotkał się spontanicznie z parafianami oraz wziął udział w spotkaniu formacyjnym wspólnoty Świeckiego Karmelu. Po południu nastąpiło podsumowanie całej wizytacji w spotkaniu ze wspólnotą stałą, podczas którego ojciec Prowincjał wyraził swoje opinie, refleksje i zostawił zalecenia dla dalszego życia duchowego i braterskiego, dla posługi duszpasterskiej i różnych działań na polu szerzenia charyzmatu karmelitańskiego w Sanktuarium i po całej Ukrainie. Wieczorna agapa dopełniła klimatu braterstwa wizytacji prowincjalskiej w berdyczowskim konwencie.

W poniedziałek, 3 września po porannych modlitwach, Eucharystii i śniadaniu cała wspólnota stała wraz z ojcem Prowincjałem i ojcem Ekonomem udała się do Korostyszewa (70 km na północny wschód od Berdyczowa), aby spotkać się ze wspólnotą braci z Kijowa na rekreacji. Na początek nawiedzenie kościoła parafialnego w Korostyszewie obsługującego przez księży Salezjanów i spotkanie z proboszczem, potem wyprawa do malowniczego kamieniołomu granitu (zalanego wodą) i spacer wokół, by na koniec po obiedzie przekazać wizytatorów w ręce wspólnoty kijowskiej i pożegnać się.

o. Paweł Ferko OCD