Uroczystość św. Teresy w Rydze

Przedstawiła mi się dusza nasza jako twierdza cała z jednego diamentu albo na wskroś przejrzystego kryształu, podzielona na wiele rozmaitych komnat, podobnie jak i w niebie mieszkań jest wiele
Św. Teresa od Jezusa.

15 października w naszym kościele św. Józefa w Rydze, w którym posługują karmelici bosi, świętowaliśmy uroczystość św. Teresy od Jezusa. O godz. 17.00 była możliwość adoracji Pana Jezusa w wystawionym Najświętszym Sakramencie. O godz 18.00 miała miejsce uroczysta Eucharystia, podczas której w homilii o. Jarosław Nędza OCD zachęcał do spotkania z Bogiem, który mieszka w nas. Abyśmy starali się wejść w głąb swojego serca, poznać siebie, to kim jesteśmy i kim jest Ten który mieszka w samym centrum naszych serc. Bo jak pisze św. Teresa od Jezusa: niemała to strata i powód do zażenowania, że z naszej winy nie rozumiemy samych siebie ani nie wiemy, kim jesteśmy. O. Jarosław ukazując św. Teresę jako nauczycielkę modlitwy, przypomniał również iż do tego aby wejść w głębię swojego serca, gdzie dokonują się najbardziej sekretne rzeczy pomiędzy Bogiem a duszą, konieczna jest modlitwa i rozważanie.

Kontynuacją poruszonego w homilii tematu, po zakończonej Eucharystii, był koncert pt. Twierdza wewnętrzna. Podczas koncertu byliśmy niejako prowadzeni przez siedem kolejnych mieszkań, które św. Teresa opisuje w swojej książce, można powiedzieć testamencie, pod takim samym tytułem. Po ogólnym przedstawieniu każdego mieszkania, słuchaliśmy słów samej św. Teresy, a do kolejnego mieszkania prowadziła nas muzyka klasyczna. Serdeczne podziękowania za oprawę muzyczną należą się młodzieży z Narodowej Szkoły Muzycznej im. Emila Darzinia w Rydze oraz z Łotewskiej Akademii Muzycznej.

Dzisiejsza Uroczystość zgromadziła przedstawicieli całej karmelitańskiej rodziny na Łotwie. Obecni byli przedstawiciele świeckiego zakonu, sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus, Karmelitańskiego Ruchu Eklezjalnego, były również osoby noszące karmelitański szkaplerz. Nie zabrakło również przedstawicieli parafii św. Józefa a duchowo łączyły się z nami siostry karmelitanki bose z Ikšķile.

Po Mszy św. planowana była agapa, która niestety nie mogła się odbyć z powodu wprowadzonych ostatnio ograniczeń związanych z pandemią Covid-19.

Życzymy aby św Teresa której 50 rocznicę ogłoszenia doktorem Kościoła świętowaliśmy w tym roku, nieustannie prowadziła nas do spotkania z Tym, który mieszka w głębi naszych serc.

Z serdecznymi pozdrowieniami z Łotwy - bracia Karmelici Bosi