TWIERDZA Teresy – Wprowadzenie

TWIERDZA – ZAMEK

1. Wejście do TWIERDZY to powszechne powołanie do świętości podarowana Ci na Chrzcie.

2. Twoja godność wynika z wielkości samego Stwórcy. Jesteś stworzony przez Niego i dla Niego, i posiadasz w sobie Jego życie w obfitości.

3. Św. Teresa opisuje rozwój człowieka, dając do zrozumienia, że Bóg nie wymaga od Ciebie doskonałości od samego początku: człowiek nie może żyć ponad swoje możliwości. To daje Ci nadzieję, że doskonałość zdobywa się z dnia na dzień, przechodząc z mieszkania do mieszkania.

4. Podział na mieszkanie istnieje nie po to, abyś się gdzieś szukał i odnajdywał, lecz po to abyś ciągle szedł do przodu, mając świadomość czegoś więcej, tęskniąc i angażując się konkretnie. Bądź ambitny, zdobywaj a przede wszystkim bądź zdobywanym.

5. Język mistyków jest bardzo szorstki: PRZEZ ŚMIERĆ DO ŻYCIA, zamiast Twojego łagodnego SAMOREALIZACJA – REALIZACJA.

6. Doświadczać przyjaźni z Jezusem dzięki wierze – oto przygoda, którą daje Ci twoja TWIERDZA.


Wilfrid Stinissen OCD, Wędrówka wewnętrzna śladem św. Teresy od Jezusa, Poznań 2001
Antonio Maria Sicari OCD, W “Zamku wewnętrznym” św. Teresy od Jezusa, Poznań 2011


Pisze św. Teresa od Jezusa:

Przedstawiła mi się dusza nasza jako twierdza cała z jednego diamentu albo na wskroś przejrzystego kryształu, podzielona na wiele rozmaitych komnat, podobnie jak i w niebie mieszkań jest wiele. Bo w istocie, siostry, jeśli dobrze rzecz zważymy, dusza sprawiedliwego nie jest niczym innym jak prawdziwym rajem, w którym, jak Pan mówi, z radością przebywa. (1 M 1,1)

o. Mariusz Wójtowicz OCD