Twierdza niespodzianek

Czy wiesz czym jest Twoja dusza? I kto w niej mieszka? Jeśli nie…. to posłuchaj co mówi św. Teresa od Jezusa o Twojej DUSZY:

Przedstawiła mi się dusza…. jako twierdza cała z jednego diamentu albo na wskroś przejrzystego kryształu, podzielona na wiele rozmaitych komnat, podobnie jak i w niebie mieszkań jest wiele. Bo w istocie…. jeśli dobrze rzecz zważymy, dusza sprawiedliwego nie jest niczym innym jak prawdziwym rajem, w którym, jak Pan mówi, z radością przebywa….          Twierdza ta ma wiele różnych mieszkań, jedne na górze, drugie na dole, jedne po bokach, drugie we wnętrzu gmachu, a w samym pośrodku tych mieszkań jest jedno najważniejsze, w którym zachodzą najbardziej tajemne rzeczy pomiędzy Bogiem a duszą.  (TW 1,1)

Mieszkania te macie sobie przedstawiać, nie jedno za drugim, jakby szereg komnat rzędem się ciągnących, ale raczej sięgajcie okiem do środka, gdzie jest komnata główna albo pałac, kędy król przebywa. (TW 2,8)

Czy wiedziałeś, że nosisz w sobie „coś takiego”? Jeśli chcesz możesz do tej TWIERDZY wejść i rozejrzeć się jak jest urządzona a….

Bramą, którą się wchodzi do tej twierdzy jest… modlitwa i rozważanie. Nie obstaję tu koniecznie za modlitwą myślną, może być i ustna, gdyż jednej i drugiej, jeśli ma być modlitwą, musi towarzyszyć uwaga. Kto bowiem modli się bez zastanowienia się nad tym, do kogo mówi, o co prosi, i kto jest on, który prosi, a kto Ten, którego prosi, tego modlitwy, jakkolwiek by długo i pilnie ruszał wargami, ja nie nazwę modlitwą. (TW 1,7)

A więc możesz ruszyć w drogę:

  • Wybierz sobie miejsce i czas np. 6.00 rano – swój pokój.
  • Zaproś Ducha Świętego – On nigdy nie odmawia! Na pewno przyjdzie o 6.00, raczej nie śpi.
  • Weź Ewangelię, wybierz kilka zdań lub fragment i czytaj, raz, drugi i kolejny.
  • Staraj się zrozumieć o czym mówi ten urywek, męcz Ducha Świętego jeśli nic nie pojmujesz by Cię oświecił i dał poznanie Słowa, byś zrozumiał i się zadziwił…wow
  • Wybierz coś dla siebie i pomyśl jak to wprowadzić w życie.
  • Przygotuj się na zbieranie owoców, zobaczysz że będzie obfity urodzaj.

Czy to nie proste? Chyba, aż za łatwe, by tego nie wprowadzić w codzienność.

Powodzenia!

No i oczywiście będziesz powoli poznawał przepiękne komnaty TWIERDZY w których czekają Cię same niespodzianki, ale się zadziwisz … i to nie raz.

o. Romuald Gościewski OCD