Święta Afryko, módl się za nami…

Święta Afryko, módl się za nami…

Jako Karmel w Rwandzie, otrzymaliśmy możliwość transmitowania 30-minutowych audycji co dwa tygodnie, w miejscowym Radio Maryja, by dzielić się naszą duchowością. Od kilku dni przygotowuję program o św. Rafale Kalinowskim. Współbracia przygotowali już 15 podobnych materiałów o świętych Karmelu. Zastanawiam się nad tym jak w Afryce przedstawić kontekst historyczno-polityczny życia świętego, który przeżywał swe burzliwe życie w różnych krajach Europy w skomplikowanym czasie. W Rwandzie przeciętni ludzie nie rozróżniają Niemiec od Rosji, o Polsce nawet nie wspominając. Niuanse historyczne są dla mnie nie lada wyzwaniem.

Pomyślałem dziś, ile wiedzą chrześcijanie Północy, o naszych Świętych z Południa. O skomplikowanych biografiach i kontekstach historyczno-politycznych krajów Afrykańskich. Nawet w samej Afryce to święci z Europy są najbardziej popularni, a miejscowi męczennicy i wyznawcy, nie są ani na równi im znani, ani kochani.
Zapraszam Was, do poszukiwania śladów świętości na Południu Świata. Przemierzymy wieki i krainy, od wizyty Świętej Rodziny w Afryce, po realia XXI wieku; od Sahary, po lasy tropikalne; od Oceanów, po Krainy Wielkich Jezior w sercu Afryki. Nie obiecuję uporządkowanej chronologii, ani systematycznej pielgrzymki posłusznie za GPS-em, wyznać zaś mogę jedno, że Afryka to kontynent nieznanych świętych.

To będzie swoista osobista Litania do świętej afryki… , zarówno świętych uznanych przez Kościół jak i tych, których procesy są w tych latach otwierane, znanych bohaterów jak i anonimowych ludzi, którym posłuszeństwo głosowi Boga, kazało zapomnieć o sobie; katolików, koptów, etiopskich ortodoksów, protestantów jak i muzułmanów.
Wybór szeroki, bo to kolorowy kontynent, a i historia świętości długa jak chrześcijaństwo, a nawet dłuższa…

Święta Afryko, módl się za nami…

24.11. 2016 Butare, Rwanda

o. Maciej Jaworski OCD