Rekolekcje ze św. Janem od Krzyża

Życie człowieka pełne jest wzlotów i upadków, burz zmysłowych i nocy rozpaczy. Między innymi z tych powodów, szukając wyciszenia grupa ludzi pod przewodnictwem duchowym o. Mariusza Wójtowicza OCD wybrała się na rekolekcje ze Janem od Krzyża, mistrzem kontemplacji i przewodnikiem po ciemnościach życia.

W domu rekolekcyjnym Domowego Kościoła w Heluszu 15 – 17 listopada 2019 r. uczestnicy z Przemyśla, Warszawa, Krakowa, Poznania i innych miejsc wsłuchiwali się w konferencje o nocy czynnej, biernej, ascezie zmysłów, mistyce codzienności i cierpieniach duchowych, psychicznych i fizycznych Jana od Krzyża, który tak je pokochał, że stały się istotą poszukiwań Boga.

Uczestnicy rekolekcji zagłębiali się w Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu, subtelnie podkreślonej muzyką diakonii muzycznej, Słowie Bożym, koronce do Miłosierdzia Bożego, spowiedzi, rozmowie kierownictwa duchowego z ojcem Mariuszem.

Kontemplując ciszę wtopili się  w piękne tereny ośrodka rekolekcyjnego (Drogę Krzyżową), jesienny klimat lasu, ale przede wszystkim ciszę własnej tęsknoty za miłością Boga. Ostatniego dnia podzieliliśmy się owocami rekolekcji, które w pamięci i sercach pozostaną na długo.


Oto wiersze, owoc rekolekcji, uczestnika Pawła Piętala

***

przebyć drogę milczenia
na górę nocy
przemilczeć każdy ból
odnaleźć każdy ślad
gdy Bóg wypala miłość
w twym życiu

***

rosnę w zachwycie
podziwiam
dziewięć miesięcy w karcerze
w nocy rodzi się życie
gdzie widziałeś
jedynie promień
jak znaleźć Boga
w jednym mrugnięciu
tęsknoty

***

pragnę spotkać się
z promieniami twej nocy
z poranionymi stopami
tęskniącymi za ranami Chrystusa
tęsknię

***

zapach piękna
kiełkuje zachwytem
kwitnę entuzjazmem
idę drogą tęsknoty
krok za krokiem
bosych stóp Jana
na których Krzyż
odcisnął się
chorobą