Rekolekcje z postem Daniela w klimatach karmelitańskich

Kolejne rekolekcje z Postem Daniela w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Zaborówcu odbyły się w terminie 12-22 czerwca 2017 r. Nad całością czuwała jak zwykle p. Urszula Chmura.

Tym razem nauki rekolekcyjne z mocą Ducha Świętego związane z duchowością karmelitańską głosił świetnie rozumiejący istotę zdrowego trybu życia karmelita bosy o. Mariusz Wójtowicz OCD. Kapłan uczestniczył w diecie dr Ewy Dąbrowskiej przez całe 10 dni, będąc wraz z uczestnikami na warzywach surowych i gotowanych oraz sokach i owocach zapewniając swojemu organizmowi oczyszczenie z toksyn.

Podczas konferencji, wykładów i homilii o. Mariusz przybliżył postacie Świętych Karmelu min. Karmelitańskich Doktorów Kościoła: św. Teresę od Jezusa, św. Jana od Krzyża i św. Teresę od Dzieciątka Jezus, oraz św. Teresę Benedyktę od Krzyża, św. Rafała Kalinowskiego św. Marię od Jezusa Ukrzyżowanego i św. Elżbietę od Trójcy Przenajświętszej.

Zaprezentował muzykę z płyt karmelitańskich ,,Bóg sam wystarcza” – Poezje z Karmelu i ,,Santa Mater Teresia” – chorały karmelitański oraz wziął nas w multimedialną podróż po klasztorach karmelitańskich w Polsce. Pokazał twórczość swoich zespołów ,,Twoje Niebo” oraz „Teresa 500” wraz z ciekawymi teledyskami.

Jedną homilię poświęcił prezentacji ikony Trójcy Przenajświętszej ze szczególnym jej opisem.

Codziennie animował Liturgię Godzin ucząc nas właściwego odmawiania brewiarza.

W ciągu rekolekcji odnowiliśmy po kolei wszystkie sakramenty i uczyliśmy się ciszy adoracji i piękna kontemplacji.

Ojciec Mariusz szybko i w niezwykle sympatyczny sposób zintegrował się z uczestnikami. Wypełniał swoje kapłańskie obowiązki min. poprzez spowiedź, rozmowy duchowe. Dzielił się radością życia wynikającą z zawierzenia swojego życia Jezusowi oraz wiernemu trwaniu w swoim powołaniu.

Z rekolekcji zapamiętałem szczególnie aby wszystko, co robimy w życiu wykonywać z pasją, wykorzystywać talenty dane od Boga, pomnażać je i dzielić się tym czym Stwórca nas obdarzył z bliźnimi. W pamięci pozostaje przesłanie do życia w harmonii ducha z ciałem. Nasz karmelitański rekolekcjonista zachęcał do kontemplacji w modlitwie, aby adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w ciszy, rozmawiać z Nim w głębi swego serca. Nie powinniśmy zagłuszać Boga tylko pozwolić do nas mówił. Ważne aby wzrastając duchowo, znaleźć czas na sprawność ruchową, aktywny wypoczynek na łonie przyrody, zdystansować się do pędu życia, zwolnić tempo i … odnaleźć Boga i pielęgnować z Nim przyjaźń. Być otwartym na Boga i bliźnich.

Zostałem skutecznie zachęcony do czytania dzieł Świętych Karmelitańskich i wprowadzania tychże nauk w konkretne codzienne życie. Polecam rekolekcje z prowadzeniem o. Mariusza jako czas mobilizacji do przewartościowania swojego życia, przemyśleń i refleksji.

Sumując chcę ze św. Tereską od Dzieciątka Jezus wszystko czynić z miłością dla Jezusa i dostrzegać Go w każdym człowieku; ze św. Janem od Krzyża przetrwać ,,noce przeciwności”, wiedząc, że każdy najtrudniejsze doświadczenia ma sens i uczy sztuki duchowej walki; ze św. Teresą Wielką wchodzić w siebie – swoją ,,twierdzę wewnętrzną”  i pamiętać, że ,,Solo Dios Basta!” – ,,Bóg sam wystarcza!”

Z pamięcią w modlitwie i serdecznym pozdrowieniem!

Roman Girus
współorganizator Rekolekcji z Postem Daniela
w Zaborówcu

Szczegółowe informacje www.zaborowiec.pl