Rekolekcje powołaniowe w kontekście wojny

W dniach od 29 kwietnia do 2 maja 2022 odbyły się karmelitańskie rekolekcje dla chłopców w Brzuchowicach koło Lwowa. Tytuł „Kolory Karmelu” miał sugerować, że tematyka będzie związana z symboliką Zakonu i jego obecnością na różnych kontynentach. Na zaproszenie odpowiedziało 14 młodzieńców z różnych miejscowości. Udział wzięło również dwóch naszych świeckich karmelitów z Berdyczowa.

Rekolekcje odbywały się w specyficznych warunkach. Dom pielgrzyma w Brzuchowicach stał się bowiem azylem dla ponad stu uchodźców z miast pozostających w strefie działań wojennych. Obecność dużej ilości dzieci wywoływała ambiwalentne uczucia: radości, z powodu ich beztroski objawiającej poczucie bezpieczeństwa, i smutku, na myśl o tym, czego doświadczyły one same, i na co są narażone w tym samym czasie dzieci, które tam pozostały.

Tematyka rekolekcji pozwoliła uczestnikom odejść od bieżących trosk. Zapoznali się z symboliką karmelitańskiego habitu, herbu, niektórych zwyczajów i z wystrojem karmelitańskich klasztorów. Dzięki rewelacyjnym filmowym wizytówkom karmelu polskiego i misyjnego zamieszczonych na naszej stronie karmel.pl dowiedzieli się o obecności Karmelu na różnych kontynentach.

Ciekawym punktem rekolekcji była wyprawa karmelitańskimi śladami we Lwowie. Uczestnicy zapoznali się z historią dawnego klasztoru karmelitów bosych, obecnie Studytów i zwiedzili pomieszczenia dawnego klasztoru karmelitanek bosych.

Wszystkie modlitewne punkty programu rekolekcji były przeniknięte błaganiem o ustanie wojny. Podczas Mszy, razem z obecnymi na niej uchodźcami, modliliśmy się o pokój.