Promocja książki „Edyta Stein. Prolog filozoficzny 1913-1922”

Zapraszamy do udziału w spotkaniu promocyjnym książki autorstwa Alasdaira MacIntyre pt. „Edyta Stein. Prolog filozoficzny 1913-1922” z udziałem dr Jadwigi Gurrero van der Maijden, tłumaczki książki oraz ks. prof. Roberta Skrzypczaka, autora wstępu. Prowadzenie: Grzegorz Górny.

WROCŁAW – Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, piątek – 24 stycznia 2020, godz. 18:00

Spotkanie realizowane jest przez Towarzystwo im. Edyty Stein w ramach programu kulturowego „Dziedzictwo Edyty Stein”, finansowanego przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Kliknij i zobacz więcej informacji.


Życie świętej Edyty Stein nawet wśród współczesnych wzbudza wielkie zainteresowanie. Urodzona w żydowskiej rodzinie, w wieku kilkunastu lat została zdeklarowaną ateistką a także jedną z pionierek lewicowych ruchów kobiecych. Wreszcie przeżyła głębokie nawrócenie i wstąpiła do klasztoru karmelitańskiego. Zmarła w Auschwitz w 1942 roku. Alasdair MacIntyre z pasją przygląda się duchowej formacji Stein w kontekście jej mentorów i przyjaciół. Kto wpłynął na jej duchowość i sposób filozoficznego myślenia? Jak wyglądał proces nawrócenia tej niezwykłej kobiety? I w jaki sposób rozumieć głęboką rewolucję duchową, jaka dokonała się w jej życiu? Ta książka odpowiada na najważniejsze pytania, jakie stawia sobie człowiek na drodze do świętości.

Książka Alasdaira MacIntyre’a próbuje odtworzyć intelektualna wędrówkę Edyty Stein w poszukiwaniu prawdy od chwili porzucenia przez nią bezpiecznego religijnego świata rodzinnego i zadeklarowania ateizmu aż po spotkanie z Jezusem Chrystusem. Jest zatem zapisem „filozoficznego katechumenatu”, którego Edyta potrzebowała, by od religijności przejść do wiary i by wiarę połączyć z rozumem.

ZE WSTĘPU KS. PROF. ROBERTA SKRZYPCZAKA