Olsztyńska TVP o naszej kolędowej płycie

Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia są kolędy. Śpiewane w kościołach lub w rodzinnym gronie wprowadzają nas w świąteczny klimat. Po raz pierwszy w kolędowym duecie spotkały się siostry karmelitanki bose i bracia karmelici bosi. Efektem jest płyta „Bóg się rodzi w karmelu”.

Karmelitanki bose i karmelici bosi postanowili połączyć swoje wokalne siły w kolędowym projekcie. W ubiegłym roku, kiedy siostry i bracia przygotowywali życzenia świąteczne dla Polaków, żeby przekazać je za pośrednictwem internetu, zrodził się pomysł nagrania płyty z kolędami. W nagraniu uczestniczyło sześć sióstr – ze Spręcowa i Ełku – i sześciu braci, m.in. z Krakowa i z Wrocławia. Na płycie znalazły się najbardziej znane kolędy.

– Trzymaliśmy się bardzo tradycyjnych kolęd, bez tworzenia zbędnych dźwięków, opracowań, które zamiast pomóc często zakłócają piękno kolęd – mówi o. Mariusz Wójtowicz, karmelita bosy.

Oprócz śpiewu, na płycie słychać także niecodzienne instrumenty jak np. harfę celtycką i cytrę. Dla sióstr karmelitanek bosych, jak same podkreślają, nagranie płyty było wyzwaniem. Ich codzienność to głównie modlitwa. Dlatego żeby nie zaburzyć rytmu klasztornego życia, głosy kobiece zostały nagrane w zakonie w Spręcowie, a męskie – na południu Polski.

Kolędy można znaleźć w internecie, a cała płyta jest dostępna m.in. w Zakonie Karmelitanek Bosych w Spręcowie.

Kliknij i zobacz materiał video.