Poezje z Karmelu

Bóg sam wystarcza – Poezje z Karmelu

Piękno Góry Karmel i duchowe tradycje tego miejsca sprawiają, że w XIII wieku rodzi się w Kościele nowa rodzina zakonna. Milczenie i samotność, rozważanie Słowa Bożego i praca – oto wartości jednoczące pustelników z Góry Karmel wokół Maryi, swej Siostry i Matki. W XVI wieku dzięki staraniom św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża Zakon otrzymał nowe oblicze i szczególne zadanie związane z nauczaniem modlitwy. Karmelitańskie piękno doświadczenia mistycznego promieniuje na ówczesne społeczeństwo. Karmel stał się świadkiem Boga Żywego. Jego bliskość i świętość rozpalają żarliwością apostołów spod znaku Matki Bożej z Góry Karmel. Dzieje się tak aż po czasy nam współczesne.

Płyta, którą dane nam będzie usłyszeć nawiązuje do całej tradycji Karmelu od początku – od XII i XIII wieku aż po dzień dzisiejszy. Niech przemówią teksty uduchowionej poezji, które ożywione muzyką i śpiewem staną się płonącymi pochodniami oświetlającymi nam drogę w labiryncie ziemskiego życia.


Z radością przyjąłem wiadomość, że po prawie 25 latach powstał kolejny album muzyczny promujący karmelitańskie treści. Święci Karmelu, piękne i bogate osobowości często inspirowały twórców kultury. Sama św. Teresa od Jezusa wykorzystywała popularne formy muzyczne, które niosły jej krótkie poematy, tworzone przy okazji wspólnotowych uroczystości lub ważnych wydarzeń z życia osobistego.

W historii polskiego Karmelu było wiele prób muzycznej interpretacji tekstów naszych Świętych, wystarczy wymienić projekty kleryków karmelitańskich: Salve Regina, Źródło, Piękno Najwyższe.

Ten nowy album jest streszczeniem teraźniejszości i przeszłości, znane teksty oraz melodie mają nowe aranżacje, nie wspominając o zupełnie nowych kompozycjach. Dziękuję zatem wszystkim naszym braciom, którzy kiedykolwiek tworzyli muzyczne klimaty Karmelu. Dziękuję wszystkim tym, którzy stworzyli obecny album “Bóg sam wystarcza”: wokalistom i instrumentalistom z zespołów Teresa 500 i Twoje Niebo. Dziękuję za gościnny udział Ewie Urydze. Dziękuję wszystkim zaproszonym muzykom tworzących orkiestrę. Dziękuję Rafałowi Drewnianemu za całą pracą studyjną. Dziękuję mojemu współbratu Mariuszowi Wójtowiczowi, który koordynował pracę i czuwał nad całością dzieła. Niech teksty i ich muzyczna harmonia dotyka Bogiem i karmi wszystkich słuchaczy.

o. Tadeusz Florek OCD
Prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych


Pragnienia spełniają się, a jednym z nich było wydanie albumu muzycznego z poezjami Świętych Karmelu. Dziękuję wszystkim, którzy byli ze mną i wspierali ten pomysł. Niech Pan Was dotyka wdzięczną codziennością i czyni Was mistykami prozy życia.

o. Mariusz Wójtowicz OCD
Menadżer projektu


To płyta paradoksalna. Do góry nogami. W rozpędzonym, gnającym na oślep świecie, który wysyła na lewo i prawo jeden komunikat: „Kupuj!” wezwania w stylu „wśród ran moje rozkosze, w pogardzie szczęście całe, w ubóstwie moje skarby”, brzmią jak dewizy nie z tej ziemi. Bo są nie z tej ziemi. To poezja najczystszej próby, absolutna ekstraklasa literatury mistycznej, osobiste pełne tęsknoty hymny tych, które „pozwoliły się uwieść”. Jak to dobrze, że inicjatorzy projektu odkurzyli te teksty i ubrali je w porywającą muzykę! Kowalski przyzwyczajony do języka marketingowej walki, śledzący na ekranie handlową potyczkę żabek z biedronkami może mieć początkowo kłopot z adaptacją tekstu. Wystarczy się jednak zatrzymać i wsłuchać. Gdy Mojżesz zstępował z góry Synaj z dwiema tablicami Świadectwa, nie wiedział, że skóra na jego twarzy promieniała na skutek rozmowy z Panem. Tu jest podobnie. Te teksty świecą. Przypominają: „Nie szukaj na zewnątrz. Zachwyć się Tym, który jest w tobie! Masz już wszystko”. „Nie trwóż się, nie drżyj, wśród życia dróg, tu wszystko mija, Trwa tylko Bóg”. Czy to nie uspokaja?

Marcin Jakimowicz
Redaktor – Gość Niedzielny


deneme bonusu casibom casibom giriş casibom casibom casibom casibom giriş glucotrust
casibomcasibomcasibom giriş