O. Andrzej Cekiera OCD sekretarzem i ekonomem „Teresianum”

Polski karmelita bosy z krakowskiej prowincji Zakonu, o. lic. Andrzej Cekiera, został sekretarzem generalnym Papieskiego Wydziału Teologicznego „Teresianum” w Rzymie. Dekret nominacyjny, potwierdzający decyzję Rady Wydziału, podpisał 13 listopada 2023 r. przełożony generalny Zakonu Karmelitów Bosych, będący równocześnie wielkim kanclerzem „Teresianum”.

W tym samym dniu o. Andrzej Cekiera otrzymał nadto nominację na ekonoma Wydziału Teologicznego i Administratora Wydawnictw (Editionum) uczelni.

Nie zapominajmy, że drugim polskim pracownikiem Wydziału Teologicznego „Teresianum”, jako wicebibliotekarz, jest od kilku lat o. Elizeusz Bagiński OCD, też z krakowskiej prowincji Zakonu. Także on 13 listopada otrzymał nominację na kolejną kadencję.

Warto wspomnieć, że studentami Wydziału Teologicznego „Teresianum” są dwaj alumni prowincji krakowskiej – br. Piotr Nalepko OCD i br. Filip Marszałek OCD.

Nadto rektorem wspólnoty zakonnej, czyli klasztoru „Teresainum” jest od wielu lat o. Albert Wach OCD, były przełożony prowincjalny w Krakowie i definitor generalny w Rzymie. W klasztorze „Teresianum” mieszka i pracuje w Stolicy Apostolskiej jako relator Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych o. Szczepan Praśkiewicz OCD, również były prowincjał krakowski. Konwentualnym „Teresianum” i furtianem klasztoru jest jeszcze br. Łukasz Więckowiak OCD z prowincji krakowskiej, a w „Seminarium Missionum” przy „Teresianum” mieszkają o. Szymon Wnęk OCD z prowincji krakowskiej i dk. Bartosz Dalaszyński z prowincji warszawskiej. Obaj odbywają w Wiecznym Mieście studia specjalistyczne – pierwszy na „Gregorianum” a drugi na „Biblicum”.

W końcu sekretarzem generalnym ds. Mniszek karmelitanek bosych w kurii generalnej Zakonu jest o. Rafał Wilkowski OCD z prowincji krakowskiej.

W Rzymie pracuje więc lub studiuje dziesięciu polskich karmelitów bosych.

Sz. T. P.