Łobzowski skwer

28 kwietnia 2023 niepozorny kawałek ziemi przed naszym klasztorem na ul. Łobzowskiej nabrał nowego znaczenia. Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił skwer bł. Hanny Chrzanowskiej. Towarzyszyły mu pielęgniarki oraz pielgrzymi świętujący 5 rocznicę beatyfikacji – w dniu liturgicznego wspomnienia Błogosławionej.

Hanna Chrzanowska mieszkała w sąsiedztwie naszego kościoła Opieki św. Józefa i często modliła się w tym miejscu. Tutaj też odbył się jej pogrzeb w 1973 roku, pod przewodnictwem kard. Karola Wojtyły. Zamiast „Wieczny odpoczynek” śpiewano wtedy „Magnificat”, w przekonaniu o świętości krakowskiej pielęgniarki, prekursorki posługi domowej, całkowicie oddanej chorym. Kard. Wojtyła żegnając ją powiedział: „Dziękujemy Panu Bogu za to życie, które miało taką wymowę, które pozostawiło takie świadectwo, tak bardzo przejrzyste i tak bardzo czytelne”.

Hanna Chrzanowska wciąż ma w Krakowie swoje duchowe uczennice, które służą medyczną pomocą osobom chorym i starszym, wymagającym stałej opieki domowej. Należą do Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich. To one podjęły inicjatywę utworzenia skweru przy ul. Łobzowskiej i zabiegały o zgodę Miasta – z nadzieją, że będzie to trwały znak pamięci o wyjątkowej mieszkance Śródmieścia. Serdecznie zapraszamy, by w drodze do Karmelu, przechodząc przez mały, zielony skwer, pomyśleć o bł. Hannie. Jej osoba pomaga wierzyć, że zwyczajna świętość jest możliważe zwyczajna miłość, ukryta w codziennym trudzie i pokornej wierności może do niej prowadzić.

siostry karmelitanki bose, Kraków Łobzów