Kongres Kapitularny w Burundi i Rwandzie (3. dzień)

Tego dnia rano dołączył do nas o. Jean Bosco Cishahayo OCD, nowowybrany Wikariusz regionalny. Zaraz po jego przybyciu, w czasie przedpołudniowej sesji, odbyły się wybory nowego zarządu. W posłudze zarządzania Wikariatem regionalnym o. Jean Bosco będzie wspomagany przez:

  • o. Libère Saruye OCD (Burundyjczyka), pierwszego radnego Wikariatu,
  • o. Audace Ishimwe OCD (Rwandyjczyka), drugiego radnego Wikariatu.

Następnie podjęliśmy temat koordynacji i zarządzania projektami. Temat został przedstawiony przez o. Pawła Porwita OCD, który podsumował minione triennium przedstawiając bilans projektów pastoralnych, socjalnych, inwestycyjnych oraz formacyjno-pedagogicznych. Ojciec Paweł zaproponował procedurę przygotowywania projektów wedle jednego schematu. Przedstawił szkic instruktażu opracowywania projektów i zarządzania nimi. Przedstawiono także propozycję reaktywacji strony Wikariatu, gdzie wszystkie inicjatywy, jakie podejmujemy, byłyby wizualizowane, promowane oraz komunikowane naszym partnerom i dobroczyńcom. Wymieniono konkretne propozycje takie jak newsletter czy kanał YouTube, podkreślając nieustanną potrzebę regularnej koordynacji działań we współpracy z Biurem Misyjnym oraz naszymi partnerami, np. fundacją Abana Baseka.

Dwa pilotażowe projekty Wikariatu to Sanktuarium w Musongati, którego infrastruktura jest już w ostatnich fazach przygotowania. Przed nami perspektywa twórczej pracy duszpasterskiej i mobilizacja we wspólnej animacji duszpasterstwa szkaplerznego, ruchu pielgrzymkowego i formacji wiernych w dziedzinie duchowości maryjnej.

Sesje popołudniowe były poświęcone formacji początkowej. W temat wprowadził nas o. Zacharie Igirukwayo OCD, przedstawiając strukturę formacyjną w Wikariacie wedle etapów i wprowadzonych w ostatnich latach zmian. Ojciec Zachariasz wspomniał o propozycjach przygotowanych przez wspólnoty formacyjne. Omówiono każdy etap formacji w odniesieniu do wartości, które pragniemy przekazać w czasie formacji. Następnie miała miejsce ożywiona debata na temat miejsca, w którym powinny odbywać się studia teologiczne naszych braci.

o. Paweł Porwit OCD