“Godzina Łaski” w uroczystość Niepokalanej

8 grudnia będziemy celebrować uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Już św. Paweł VI w adhortacji „Marialis cultus” podkreślił, że uroczystość ta „w liturgii świętej okresu adwentu, oprócz tego, że czci (…) Niepokalane Poczęcie Bożej Rodzicielki, [wpisuje się] w zasadnicze przygotowanie na przyjście Zbawiciela i stanowi szczęśliwe zapoczątkowanie Kościoła bez zmarszczki i skazy”.

Nadto od lat w uroczystość Niepokalanej, w myśl objawień Matki Bożej w Montichiari w północnych Włoszech, a następnie w miejscowości Fontanelle, zawsze k. Brescii, praktykowane jest nabożeństwo zwane „Godziną Łaski”. Odbiorczynią tych objawień, które miały miejsce tuż po II wojnie światowej, bo od 1946 r., była Pierina Gilli, pielęgniarka (1911-1991), a ich owocem stał się kult Matki Bożej Róży Duchownej. Postać Madonny, jaką oglądała wizjonerka, miała szatę przyozdobioną trzema różami: białą, czerwoną i złotą. Najświętsza Dziewica Maryja prosiła o modlitwę, pokutę i pokorę, a nadto życzyła sobie by 8 grudnia każdego roku, tj. w uroczystość Jej Niepokalanego Poczęcia obchodzono między godz. 12.00 a 13.00 „Godzinę Łaski”. Wizjonerka przekazała potomnym następujące słowa Matki Zbawiciela: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.

Ważnym w odniesieniu do nabożeństwa do Matki Bożej Róży Duchownej jest zatwierdzenie Kościoła. Otóż św. Paweł VI, pochodzący z Bresci, miał na swoim biurku figurkę Madonny Róży Duchownej z Montichiari, a kult tejże Madonny, potwierdzany licznymi łaskami, zatwierdził biskup Bresci Giulio Sanguinetti 15 sierpnia 2000 r.

W Polsce ukazało się kilka książek na temat nabożeństwa, także z propozycjami modlitw na „Godzinę Łaski”, np.: „Godzina łaski dla świata” (wyd. Rosemaria); „Modlitewnik Godzina łaski dla świata (wyd. AA); „Godzina Łaski” (wyd. Druczek); „Modlitwy na Godzinę Łaski” (wyd. Księży Marianów); „Maryja Róża Duchowna – Objawienia w Montichiari-Fontanelle” (wyd. Rosemaria). Świadczy to o rozszerzaniu się nabożeństwa także w naszej Ojczyźnie, z czego nie można się nie cieszyć. Chciejmy więc włączyć się w nie osobiście i propagujmy je w naszym przepowiadaniu. Sugestie, co do przebiegu tegoż nabożeństwa można znaleźć w wielu serwisach. Najlepiej trwać z Maryją w Bożej obecności przed Najświętszym Sakramentem, i wielbiąc Pana za wszelkie dobrodziejstwa, przepraszać „za grzechy nasze i całego świata” oraz odnowić postanowienie życia zgodnego z Ewangelią „w szkole Maryi”, wszak „gdy Matka czci doznaje, to poznaje się, kocha, wielbi w sposób należyty i zachowuje się przykazania Syna” (Lumen Gentium, nr 66).

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD