Festiwal Świętych – warsztaty ceramiczne

Wakacyjne Warsztaty Rzeźbiarsko Ceramiczne pn. „Artystyczna lekcja historii”, odbywające się w ramach „IV Festiwalu Świętych i Błogosławionych Ecce Homo. Św. Rafał Kalinowski – Niespokojne Serce” dobiegły końca i były swoistym preludium wydarzenia, które organizowane jest przez Parafię pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach 15-16 września2023 r.

Warsztaty realizowane przez Stowarzyszenie EDUKREATOR przy Szkole Podstawowej w Skalmierzycach – współorganizatora festiwalu, prowadzone przez artystkę rzeźbiarkę panią Agnieszkę Lisiak „Skórkę”, były wielopokoleniowym spotkaniem artystycznym i przebiegały dwuetapowo z podziałem na grupy. Pierwszego dnia warsztatów (21 sierpnia 2023 r.), powstające z gliny prace o tematyce Powstania Styczniowego i związane z osobą św. Rafała Kalinowskiego, nabierały w dłoniach twórców – uczestników warsztatów, niezwykłych form, a różnorodność i bogactwo pomysłów oraz wyobraźnia autorów potwierdziła, iż w gminie i mieście Nowe Skalmierzyce, jest wielu utalentowanych artystycznie mieszkańców. We wtorek 29 sierpnia 2023 r., uczestnicy warsztatów przystąpili do kolejnego etapu pracy nad stworzonym dziełem. Tego dnia autorzy prac szkliwili swoje artystyczne dzieła, nadając im przeróżne barwy, a każda praca zyskiwała artystyczny wymiar wyobraźni twórczej uczestników warsztatów. Stowarzyszenie EDUKREATOR przy Szkole Podstawowej w Skalmierzycach, dołożyło wszelkich starań, by wakacyjna przygoda z rzeźbą i ceramiką mogła się odbyć, by mogła łączyć pokolenia i przebiegać w rodzinnej oraz radosnej atmosferze, niezbędnej do twórczej, niczym nieograniczonej pracy.

Ostateczny efekt warsztatowych zmagań rzeźbiarsko – ceramicznych będzie można obejrzeć na wystawie, podczas „IV Festiwalu Świętych i Błogosławionych Ecce Homo. Św. Rafał Kalinowski – Niespokojne Serce”, już 15 i 16 września, w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach – współorganizatora festiwalu. Pierwszego dnia festiwalu (15 września 2023 r.), poznamy autorów najciekawszych prac, którzy uhonorowani zostaną nagrodami ufundowanymi przez Fundację Agencji Rozwoju Przemysłu z Warszawy oraz Muzeum Historii Polski z Warszawy w ramach obchodów 160 rocznicy Powstania Styczniowego.