Charyzmat dziewicy konsekrowanej (Głos Karmelu, nr 98)

Charyzmat dziewicy konsekrowanej

Wanda Kiołbasa OV

Ostatnimi czasy coraz częściej spotykamy dziewice konsekrowane, a ich obecność budzi ciekawość i rodzi wiele pytań. Czym zatem jest stan dziewic konsekrowanych (ordo virginum)?

To najstarszy stan życia poświęconego Bogu, sięgający czasów apostolskich, zaraz po kapłaństwie. Kościół od starożytnych czasów uroczystą modlitwą konsekracyjną utwierdzał pobożne i trudne postanowienia dziewic. Z biegiem czasu tę modlitwę przyjęto do Pontyfikału Rzymskiego, by jaśniej ukazać, że dziewice poświęcone Bogu są obrazem Kościoła, Oblubienicy Chrystusa (Dekret Świętej Kongregacji Kultu Bożego, Obrzędy Konsekracji Dziewic).

Po II Soborze Laterańskim (XIII w.) konsekrację dziewic mogły otrzymać jedynie mniszki po złożeniu profesji wieczystej. Dopiero w ramach reformy liturgicznej po II Soborze Watykańskim przywrócono możliwość udzielania konsekracji również dziewicom żyjącym w świecie.

Dziewictwo konsekrowane jest uznaną przez Kościół pełnoprawną formą życia konsekrowanego. Zobowiązanie do przestrzegania rad ewangelicznych (KPK kan. 207 §2) wynika z faktu przyjęcia konsekracji, a nie złożenia ślubów, jak to jest w przypadku zakonników. Jego charyzmat jest określany przez prawo kanoniczne (KPK kan. 604 §1, kan. 1169 §1), liturgię i Tradycję.

Dziś używamy słowa "konsekracja" w wielu różnych znaczeniach, takie jak określenie Przeistoczenia Chleba i Wina podczas mszy świętej, synonim poświęcenia się Bogu, błogosławieństwa. Jakie jest więc jego znaczenie w odniesieniu do ordo virginum? W tym przypadku, słowo "konsekracja" należy rozumieć jako benedictio constitutiva, czyli błogosławieństwo ustalające, zmieniające konstytucję rzeczy lub osoby, na mocy którego osoba zostaje włączona do jednego ze stanów - ordo.

Kodeks Prawa Kanonicznego zastrzega, że "konsekracji i poświęcenia mogą dokonywać ważnie tylko ci, którzy mają sakrę biskupią." Zgodnie z prawem, dziewicami konsekrowanymi są te, które zostały "konsekrowane Bogu przez biskupa diecezjalnego zgodnie z zatwierdzonym obrzędem liturgicznym, (i) zostają mistycznie poślubione Chrystusowi, Synowi Bożemu."(...)

   
Powyższy tekst stanowi fragment artykułu z najnowszego numeru Głosu Karmelu. Całość dostępna w wersji papierowej.
baner_nowyGK_zima2023