20. rocznica przyozdobienia obrazu św. Józefa pierścieniem św. Jana Pawła II

O. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, relator Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, będzie przewodniczyć 19 marca br. w sanktuarium św. Józefa „Na Górce” w Wadowicach uroczystościom odpustowym ku czci Opiekuna Dzieciątka Jezus. Tego dnia przypada 20. rocznica przyozdobienia cudownego obrazu św. Józefa w wadowickim kościele karmelitów bosych pierścieniem Rybaka Ojca św. Jana Pawła II. Wydarzenie sprzed dwóch dekad połączone było z nadaniem świątyni tytułu sanktuarium św. Józefa. Papież Jan Paweł II wydał wtedy również z tej okazji specjalną bullę.

O. Szczepan T. Praśkiewicz był 20 lat temu prowincjałem krakowskiej prowincji karmelitów bosych. Napisał wówczas specjalny okólnik, w którym wyjaśnił m.in. symbol pierścienia w Piśmie Świętym i przybliżył „teologię gestu” Jana Pawła II.

Zakonnik zwrócił uwagę, że pierścień w kontekście światowej kultury stał się niezwykle popularnym tematem – nie tylko jako biżuteria czy ozdoba, lecz głównie jako symbol głębszych wartości i przesłań. Wskazał na fenomen adaptacji filmowej „Władcy Pierścieni”, opartej na monumentalnej trylogii J.R. Tolkiena. Jego zdaniem, dzieło odwołuje się do chrześcijańskiego przesłania oryginalnej opowieści, gdzie pierścień mocy staje się metaforą władzy, która wabi i zatruwa, symbolizując dylematy moralne i walkę dobra ze złem.

Wymienił też inne przykłady z literatury starożytnej i współczesnej wykorzystujące symbol pierścienia w różnych kontekstach. Przywołał tragedię Norwida i dzieła współczesnych pisarzy. Zapewnił, że pierścień pozostaje niezwykle bogatym źródłem inspiracji, symbolizującym zarówno władzę, jak i miłość, zdradę czy nawet wytrwałość.

Według o. Praśkiewicza, to jednak religijny wymiar nadaje znakowi pierścienia najgłębsze znaczenie. Wskazał na konkretne przykłady, kiedy Stary i Nowy Testament odnoszą się do tego symbolu. Przypomniał, że w Biblii pierścień jest znakiem godności, poszanowania oraz wierności, a w chrześcijaństwie przyjmuje się go również jako symbol związku małżeńskiego oraz wierności Bogu.

Zauważył, że papież Jan Paweł II w symbolicznym geście przekazał pierścień papieski św. Józefowi, podkreślając jego znaczenie jako wzorca wierności i oddania Chrystusowi i Maryi. Karmelita przywołał słowa papieża ze specjalnej bulli, które wyjaśniają znaczenie tego wymownego gestu.

Niechaj ten pierścień, symbol oblubieńczej miłości, jaki zostanie uroczyście nałożony na dłoń św. Józefa w wadowickim obrazie, przypomina Jego czcicielom, że Opiekun Świętej Rodziny to Mąż sprawiedliwy, posiadający nade wszystko wyraźne rysy oblubieńca, który do końca pozostał wierny wezwaniu Bożemu i był powiernikiem tej samej miłości, mocą, której Ojciec Przedwieczny przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa
– napisał Jan Paweł II.

Zdaniem o. Praśkiewicza, Ojciec Święty w geście przekazania pierścienia pragnął też zawrzeć wdzięczność wobec Zakonu za wszystko to, co od najmłodszych lat otrzymał od Karmelu:

A Karmelici Bosi wierni stróże wadowickiego kościoła, przyjmując moją wdzięczność za to wszystko, co od najmłodszych lat otrzymałem od karmelitańskiej szkoły duchowości, niechaj za przykładem swej św. Matki Teresy od Jezusa kontemplują w św. Józefie doskonały wzór zażyłości z Jezusem i z Maryją, Patrona modlitwy wewnętrznej i niestrudzonej służby braciom (por. Księga życia, 6,6-8; 33,12)
– można przeczytać w papieskiej bulli.

rk - Wadowice