Życie św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Pobyt Teresy w Alençon1873

2 stycznia, czwartek. Narodziny Marii Franciszki Teresy Martin w Alençon. Jej matka – Zelia Martin prowadzi zakład koronkarski, a ojciec – Ludwik Martin z wykształcenia zegarmistrz – jubiler – po sprzedaniu zakładu w 1870 roku poświęca się zarządzaniu interesami żony. Oboje, niegdyś marzący o podjęciu życia konsekrowanego, teraz wychowują swe dzieci w atmosferze przenikniętej wartościami chrześcijańskimi.

4 stycznia, sobota. Jej chrzest w kościele Matki Bożej.

Około 15 marca. Mała Teresa zostaje oddana karmicielce, Róży Taillé w Semallé (Orne).

1874

2 kwietnia, czwartek. Niemowlę wraca ostatecznie do domu rodzinnego. Teresa, dziewiąte z kolei dziecko, jest najmłodsza w rodzinie Martin. Zawsze będzie otaczana czułością ze strony rodziców i czwórki żyjących sióstr. Będzie się powoływała na ten fakt zwracając się z prośbą o pomoc do swojego zmarłego rodzeństwa.

1875

Styczeń. W wieku dwóch lat Teresa myśli: “będę zakonnicą”. Jest dzieckiem żywym, inteligentnym. Łatwo się uczy, ma dobrą pamięć. Czasem zaskakuje swych bliskich odpowiedziami. Jest także uparta.

1877

28 sierpnia, środa. Śmierć pani Martin. Śmierć matki jest wydarzeniem, które boleśnie odbija się na charakterze Teresy. Traci dawne spontanicznie radosne usposobienie. Staje się bardziej wrażliwa, skłonna do płaczu.

29 sierpnia, czwartek. Teresa wybiera Paulinę jako drugą matkę.