Zakończyła się wizytacja wikariatu Rwanda-Burundi

W niedzielę 2 marca 2025 r. zakończyła się wizytacja w Wikariacie Regionalnym Rwanda-Burundi. Podczas jej trwania odwiedziliśmy wszystkie karmelitańskie klasztory znajdujące się na terenie obu krajów. Przy tej okazji miały miejsce liczne spotkania i rozmowy, zostały też poruszone najistotniejsze sprawy dotyczące działania wikariatu. Wizytacja przebiegła w dobrej atmosferze braterstwa, dialogu i wspólnej modlitwy. Kolejno odwiedziliśmy następujące konwenty:

 

Gahunga – Konwent pw. Miłosierdzia Bożego

Fundacja powstała w 1986 r. Na terenie parafii znajduje się wybudowana przez braci szkoła oraz sanktuarium Miłosierdzia Bożego. O. Bartłomiej Kurzyniec oprowadził nas po terenie parafii, gdzie mogliśmy niejako „dotknąć” prawdziwego życia najbiedniejszych mieszkańców Rwandy.

 

Butare – Konwent pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

Wspólnota zajmuje się przede wszystkim formacją nowicjuszy, animacją rekolekcji i dni skupienia, a także kierownictwem duchowym oraz spowiedzią w domu rekolekcyjnym. Ciepło i serdecznie przyjął nas tam o. Kamil Ratajczak, najstarszy z polskich misjonarzy. Podczas naszego pobytu klasztorze miały miejsce relacjonowane już wcześniej prymicje ojca Anatola.

Ze względu na zamknięte granice, z Rwandy do Burundi przedostaliśmy się przez Tanzanię, zatrzymując się po drodze na noc u sióstr karmelitanek bosych w Kigali.

Bużumbura – Konwent pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża

Wspólnota została założona w 1999 r. Główną misją domu jest formacja kleryków w zakresie filozofii. Bracia prowadzą wiele from duszpasterstwa, podejmują też działalność społeczną i humanitarną. Budynek klasztoru został niedawno ukończony dzięki staraniom o. Fryderyka Jaworskiego. W tym klasztorze spotkaliśmy się także z jego bratem, o. Maciejem Jaworskim.

Gitega – Konwent Matki Bożej Królowej Karmelu

Klasztor został założony w 2008 r. Dom pełni podwójne zadanie: centrum duchowości (dom rekolekcyjny) oraz formacji braci na trzech etapach: studiów teologii, postulatu i aspiratu. Mieliśmy okazję uczestniczyć w prymicyjnej Mszy św. o. Oliwiera w jego rodzinnej miejscowości Kigandzie. Po Eucharystii wzięliśmy udział w przyjęciu gromadzącym jego najbliższą rodzinę, współbraci, bliskich oraz parafian. W Gitedze odwiedziliśmy również sąsiadującą z klasztorem braci wspólnotę sióstr karmelitanek bosych.

Musongati – Konwent pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów

Wspólnota w Musongati została erygowana w 1974 r. i od tego czasu pełni kluczową rolę jako ośrodek duchowy i formacyjny w całym regionie. Na jej terenie znajdują się dom zakonny, parafia oraz sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, którego budowę prowadzi o. Fryderyk Jaworski. Wraz z o. Zbigniewem Nobisem odwiedziliśmy również dom zakonny i szpital prowadzony przez siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, gdzie towarzyszyła nam s. Anuarita (rodem z Krakowa). Po wizycie w Musongati wróciliśmy do Bużumbury, gdzie dwa dni później pożegnaliśmy Afrykę.

Pigmeje

Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem były wioski Pigmejów. Prowadzony tam przez o. Macieja Jaworskiego duży projekt humanitarny „Teresa Mwiza” obejmuje budowę domów socjalnych, szkolnictwo oraz świadomość na rzecz rozwoju. Skupia się na pomocy najuboższym mieszkańcom Burundi – Pigmejom. Dzięki staraniom naszego współbrata-misjonarza, najbiedniejsi mieszkańcy Afryki mogą zamienić mieszkanie w małych szałasach na domki wykonane z własnoręcznie wyrobionych cegieł.

Podziękowanie misjonarzom

Na koniec chcieliśmy wyrazić podziękowanie pracującym w wikariacie współbraciom, na czele z wikariuszem, o. Jean-Cloude Ndabaniwe. Dziękujemy szczególnie braciom z Polski: o. Kamilowi Ratajczakowi, o. Bartłomiejowi Kurzyńcowi, o. Zbigniewowi na Nobisowi, o. Fryderykowi Jaworskiemu oraz o. Maciejowi Jaworskiemu.

Polecamy Waszej pamięci i modlitwie wikariat Rwanda-Burundi i żegnamy się z wszystkimi miłośnikami karmelitańskich misji tradycyjnym pozdrowieniem: Amahoro!

jojobetbets10