
Karmelitański Instytut Duchowości zakończył kolejny rok działalności. Podczas piątkowych uroczystości pod przewodnictwem o. Prowincjała absolwenci otrzymali dyplomy ukończenia kursów, a o. Jan Krawczyk przedstawił historię i teraźniejszość karmelitańskich misji w Burundi i Rwandzie.
Zakończenie roku odbyło się w piątek 29 czerwca 2025 r., w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa. Mszy św. w kaplicy KID przewodniczył o. Prowincjał Tadeusz Florek. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli o. Przemysław Pliszczyński – dyrektor KID, o. Paweł Urbańczyk – redaktor naczelny Głosu Karmelu, o. Jan Krawczyk – prowincjalny sekretarz ds. misji, a także o. Paweł Bęben z Berdyczowa.
Celebrans podczas homilii sięgnął do liturgii Słowa skupionej na postaci pasterza. Zauważył, że wszyscy potrzebujemy pasterza – kogoś, kto zatroszczy się o nasze potrzeby; takiego właśnie Pasterza rozpoznajemy w Chrystusie. Jego uwaga koncentruje się nie na masie, ale na każdej konkretnej, zagubionej owcy. Każdego wzywa osobiście, „po imieniu”. Nie ogranicza się do konkretnej rasy czy narodowości; idzie zwłaszcza za tymi, którzy w jakimś sensie odstają. Chrystus nie teoretyzuje i nie zaczyna od stawiania wymagań. Najpierw „siada przy stole”, buduje relację. Żeby naśladować w tym Chrystusa, trzeba mieć serce ukształtowane na wzór Jego serca. Również wszelka wiedza ma prowadzić przede wszystkim do nawrócenia serca. Największym cudem jest przemiana umysłu, gdy nasze serce staje się podobne do serca Chrystusa przyjmującego każdego takim, jaki jest. Na końcu homilii o. Prowincjał zachęcił do dziękczynienia za miniony rok, zwłaszcza za treści, które dotknęły serca i przemieniły je.
Dalsza część obchodów odbyła się w auli KID. O. Przemysław Pliszczyński, dyrektor Instytutu, podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w ubiegłoroczną działalność KID. Nakreślił także perspektywę kolejnego roku, związaną przede wszystkim ze zmianą lokalizacji: od jesieni Instytut ma mieścić się przy pobliskim klasztorze karmelitów bosych. Po krótkim przemówieniu o. Prowincjała nastąpiło wręczenie dyplomów ukończenia systematycznego Studium Duchowości oraz kolejnego roku Studium Pogłębiającego.
Następnie o. Jan Krawczyk, sekretarz ds. misji, na tle afrykańskiej muzyki opowiedział o prowadzonej przez krakowską prowincję misji w Burundi i Rwandzie. Jej historia zaczyna się ponad pięćdziesiąt lat temu, gdy kapituła prowincjalna, na fali posoborowej odnowy, podjęła decyzję o wysłaniu misjonarzy do Afryki. Pierwszej grupie liczącej jedenastu braci przewodniczył o. Leonard Kowalówka. Pierwszym miejscem ich pracy była przejęta od ojców białych parafia w Mpindze. Stopniowo misja rozszerzyła się na kolejne placówki, a także – pod wpływem prześladowań w Burundi – na sąsiednią Rwandę. O. Jan, prezentując historię misyjnej działalności, wspominał także poszczególne osoby, które przyczyniły się do jej rozwoju – zarówno świeckich wolontariuszy, jak i przybyłych w kolejnych latach karmelitańskich misjonarzy. Zaprezentował również początki funkcjonowania Biura Misyjnego i zachęcił do wsparcia pilotowanych przez misjonarzy inicjatyw.
Piątkowe uroczystości zakończyły się poczęstunkiem w kawiarence KID.
Wszystkich chętnych do pogłębienia wiedzy z zakresu teologii i duchowości, szczególnie w szkole Świętych Karmelu, zachęcamy do zapisania się na przyszłoroczne kursy organizowane przez Karmelitański Instytut Duchowości. Więcej informacji można znaleźć na stronie KID: