Czystość

Bóg przebacza łatwiej grzechy przeciwko czystości niż przeciwko miłości...

z duchowych pism św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego

Obmyć się z grzechów w ciepłej wodzie

Kiedy mamy plamę, nie możemy usunąć jej zimną wodą; potrzeba gorącej wody i mydła. Otóż, kiedy mam plamę w duszy, nie podoba mi się to; chciałabym, by Dobry Bóg mnie oczyścił. Jednak kiedy przychodzi mnie obmyć gorącą wodą, to krzyczę, uciekam. A przecież tego właśnie pragnę, skoro błagam Go, by mnie obmył. Och! Jakaż jestem ślepa!…


Czystość i miłość

Bóg przebacza łatwiej grzechy przeciwko czystości niż przeciwko miłości…


Woń dziewictwa

Zachowujcie troskliwie woń dziewictwa. Kiedy wonny płyn wlany jest do naczynia, zamyka się naczynie, aby woń się nie ulotniła. Uczyńcie podobnie z dziewictwem; chowajcie je dobrze zamknięte a ono uniesie swą woń do nieba.

Zachowujcie dziewictwo tak, jak drzewa zachowują swą żywicę. Trzeba dużo czasu drzewom, by przyniosły owoc. Bóg będzie owocem dziewictwa w niebie i na ziemi.


Ciało pastwiskiem robactwa

O ciele, wkrótce będziesz w ziemi! Wszystko mija dla ciebie. Popatrz na grób. Tam będziesz cieszyło się przyjemnościami, wymysłami świata! Tam pragnij pięknego ubrania, dobrego jedzenia! Pragnij wyglądać na kogoś! Popatrz, ciało, na twoją wielkość w grobie. Robaki, małe żyjątka, cię jedzą; są czymś więcej od ciebie.

Kiedy żyłoś, rozdeptywałoś robaki; tutaj, robaki ciebie jedzą…


Oszukać swoje ciało

Przedwczoraj nie mogłam już więcej. Chciałam pójść na drogę krzyżową; ale nie mogłam ustać. A jednak, mówiłam, Nasz Pan poniósł krzyż!… Kiedy tak sobie tłumaczyłam, zachęcałam się i oszukiwałam, jak robi się z dziećmi, od stacji do stacji, doszłam wreszcie do końca. Przyszłam wtedy przed Najświętszy Sakrament i odmówiłam pięć Ojcze Nasz; upadłam…