Stulecie śmierci św. Teresy z Los Andes

Wraz z całym naszym zakonem obchodzimy w tym roku 100 rocznicę śmierci św. Teresy od Jezusa z Los Andes. Ta młoda karmelitanka z Chile została przestawiona przez św. Jana Pawła II jako wzór dla młodzieży. Jest też pierwszą świętą pochodzącą z tego południowoamerykańskiego kraju.

Jej wspomnienie liturgiczne przypada w rocznicę jej urodzin – 13 lipca. Przeżyła tylko 20 lat. Po wstąpieniu do klasztoru w Los Andes w Chile żyła tam tylko niecały rok. Złożyła swoje śluby zakonne na łożu śmierci in articulo mortis nie ukończywszy nowicjatu kanonicznego. Młoda wiekiem, ale można o niej powiedzieć to, co o mądrości mówi Pismo Święte: „A sprawiedliwy, choćby umarł przedwcześnie, znajdzie odpoczynek. Starość jest czcigodna nie przez długowieczność i liczbą lat się jej nie mierzy: sędziwością u ludzi jest mądrość, a miarą starości – życie nieskalane. (…) Wcześnie osiągnąwszy doskonałość, przeżył czasów wiele”.  (Mdr 4,7-9.13).

Główne obchody rocznicy jej śmierci mają miejsce w Chile 13 lipca 2020 r. Ale również w Polsce pamiętamy o tej wielkiej, choć ciągle mało znanej świętej. W związku z jubileuszem zapraszamy wszystkich na rekolekcje: „Wierzę, że w miłości jest świętość” – doświadczenie miłości u św. Teresy z Los Andes i Świętych Karmelu. Pierwszy termin będzie miał miejsce w Czernej w dniach od 23 do 26 lipca 2020 r. i odbędzie się z racji niemożliwości zorganizowania tradycyjnych Karmelitańskich Dni Młodych. Drugi termin tych rekolekcji odbędzie się w naszym domu rekolekcyjnym w Wadowicach w dniach od 30 lipca do 2 sierpnia 2020 r.

Serdecznie zapraszamy.

o. Marcin Fizia OCD