Sanktuarium szkaplerzne jest schronem


Słowa te wypowiedziane zostały 16 lipca 2022 r. w pięknie położonym sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa podczas odpustowej uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej Matką Bożą Szkaplerzną, głównej patronki Zakonu Karmelitańskiego. Mszy św. przewodniczył wikariusz prowincjalny karmelitów bosych o. Piotr Hensel OCD.

Prowincjał o. Piotr Jackowski OCD pojechał do Berdyczowa w Ukrainie, by przewodniczyć tamtejszemu wielkiemu odpustowi w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i solidarnie wesprzeć mieszkańców Ukrainy w tym trudnym dla nich czasie. Tegoroczne uroczystości odbywają się tam w dolnym kościele, który od początku wojny służy za schron dla całego miasta. Niektórzy z berdyczowskich parafian znaleźli zaś  schron w naszym czerneńskim sanktuarium, które ich przyjęło i ugościło. To szczególny znak – jak powiedział w homilii o. Hensel. „Z przerażeniem słuchamy, czytamy, oglądamy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Są wśród nas uchodźcy, którym najechano ojczyznę (…) I ten znak szkaplerza jest nam bardzo potrzebny, wiara, że świat nie wymknął się z ręki Boga, ale że niebo z nami płacze i cierpi, a przede wszystkim Bóg – cierpiący Chrystus na Krzyżu, który daje nam swoją Matkę”.  W trudnym czasie jest jak najbardziej nam potrzebne zawierzenie Maryi, uciekanie się pod Jej płaszcz, pod Jej obronę. Szkaplerzna interwencja Maryi ocaliła Karmel i pomoże nam. Maryja zdaje się mówić nie tylko św. Szymonowi ale i nam: „Nie jesteś sam, bo ja jestem z Tobą dniem i nocą – a ta szata, którą nosisz, jest tego symbolem”. „Gdy wydaje się nam, że tak niewiele od nas zależy, nie jesteśmy możnymi tego świata, popatrzmy na szkaplerz.” O. Hensel dodał: „Ten prosty znak mówi nam, że małe gesty przemieniają świat. Jest dokładnie tak, jak Maryja wyśpiewała w Magnificat, że Bóg strąca władców z tronu a wywyższa pokornych, głodnych syci dobrami a bogatych z niczym odprawia…”.


Na uroczystość przybyły setki pielgrzymów, ok. 30 kapłanów, a dziesiątki osób przyjęły po raz pierwszy Maryjny szkaplerz Karmelu. Po Eucharystii i procesji nastąpiło odśpiewanie Boże coś Polskę w intencji Ojczyzny. Powitania i podziękowania dokonał gospodarz – przeor i kustosz sanktuarium. o. Paweł Hańczak OCD. Modlono się o nieustanne doświadczanie codziennego życia przy boku Maryi i pod Jej kierunkiem, szczególnie nosząc godnie Jej Szatę – św. Szkaplerz Karmelu i naśladując Ją wiernie w codzienności. Hasłem lipcowych obchodów są słowa „Szkaplerza się trzymajmy i Maryję wzywajmy”, wzięte z pieśni ludowej. Obecni byli także 2 Afrykańczycy i misjonarze z Burundi i Rwandy, zbierający na budowę sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Musongati, gdzie na odpust przychodzi ok. 10 tys. ludzi.

W sobotę 23 lipca odbędzie się jeszcze liczniejsza uroczystość – 24 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących karmelitański szkaplerz maryjny i pragnących go przyjąć. Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczyć będzie bp Robert Chrząszcz z Krakowa. Serdecznie zapraszamy.

o. dr Włodzimierz Tochmański OCD, moderator Rodziny Szkaplerznej