Rozpoczyna się wielka nowenna do św. Józefa

W klasztorach karmelitańskich w Polsce rozpoczyna się 17 stycznia wielka, dziewięciośrodowa nowenna do św. Józefa. Szczególnej wymowy nabiera ona w Poznaniu i w Wadowicach, gdzie świątynie karmelitańskie cieszą się kanonicznym statutem Sanktuariów Oblubieńca Najśw. Maryi Panny. Nowenna celebrowana jest także w pozostałych klasztorach i jeśli nie sprawuje się jej przez 9 tygodni, we środy poprzedzające uroczystość św. Józefa, obchodzoną w kalendarzu liturgicznym 19 marca, to jest ona tam celebrowana przez 9 kolejnych dni, począwszy od 10 marca.

Najbardziej w tradycji odnowionego Karmelu Terezjańskiego w Polsce zapisała się wielka nowenna wadowicka, zapoczątkowana 123 lata temu przez założyciela wadowickiego klasztoru – św. Rafała Kalinowskiego, wielkiego czciciela św. Józefa. Ze chrztu nosił on imię Józef, w Zakonie zaś predykat „od św. Józefa”. Na nowennę przybywają nie tylko kapłani i wierni z Wadowic, ale także proboszczowie ze swymi parafianami z okolicznych parafii. Przed wadowickim obrazem św. Józefa modliło się i wyrażało swoją wdzięczność Bogu wiele osób, wśród których młody Karol Wojtyła, wszak na drugie imię miał Józef. Z racji 25. lecia swego pontyfikatu, przypomniał to on sam jako papież i przekazał św. Józefowi jako wotum wymowny podarunek – swój pierścień, pisząc w okolicznościowej bulli: „Wdzięczny przybranemu Ojcu Jezusa Chrystusa za opiekę, ofiaruję w roku srebrnego jubileuszu mojego pontyfikatu pierścień papieski dla przyozdobienia obrazu Żywiciela Syna Bożego w wadowickim kościele karmelitańskim”.

Podczas wielkiej wadowickiej nowenny w każdą środę o godzinie 8.00 i 18.00 celebrowana jest w wadowickim sanktuarium uroczysta Msza św. z kazaniem i nabożeństwem. Przed liturgią odczytywane są podziękowania i prośby oraz odmawiana jest koronka do św. Józefa.

Kustosze sanktuarium św. Józefa w Poznaniu zapraszają na nowennę na godz. 18.00. W innych klasztorach karmelitańskich nowenna jest celebrowana w ramach wieczornej Mszy św., na ogół o godz. 18.00, chociaż w niektórych, jak np. Czerna czy Piotrkowice – o godz. 17.00.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD