Rekolekcje formacyjne Świeckiego Karmelu w Berdyczowie

W dniach 15-17 listopada 2019 r. w domu rekolekcyjnym sióstr Terezjanek (siostry św. Teresy od Dzieciątka Jezus) w Berdyczowie odbyły się doroczne rekolekcje formacyjne dla członków Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (dawny tzw. III Zakon). Poprowadził je o. Paweł Ferko OCD z Berdyczowa – Delegat Prowincjała Krakowskiej Prowincji odpowiedzialny za Świecki Zakon w Ukrainie.

W piątek Mszy Świętej przewodniczył o. Krzysztof Urbański OCD (asystent wspólnoty z Chmielnickiego), a w niedzielę o. Józef Kucharczyk OCD (Delegat Prowincjała na Ukrainie). W rekolekcjach uczestniczyły  22 osoby z trzech wspólnot: Kijowa, Chmielnickiego i Berdyczowa. Główną postacią tychże rekolekcji i przewodnikiem na drodze wiary był św. Józef – jako patron Kościoła i patron Karmelu. Choć w Biblii nie powiedział ani jednego słowa, to jednak ma nam wiele do powiedzenia swoim posłuszeństwem woli Bożej, odwagą podejmowania ważnych wyborów życiowych, poświęceniem siebie dla wyższych celów, prawością i czystością serca, cichą głębią modlitwy obecności, radością oblubieńczej miłości, ubóstwem życia i pracą rąk swoich dla większej chwały Bożej, pewnością obecności Jezusa i Maryi w godzinę śmierci.

Podczas rekolekcji jedna osoba złożyła swoje kandydackie przyrzeczenia i jedna złożyła śluby wieczyste pragnąc żyć charyzmatem Karmelu w świecie – w codziennych osobistych, rodzinnych czy zawodowych obowiązkach. Na niedzielną Eucharystię wszyscy udali się do Sanktuarium MB Berdyczowskiej Królowej Szkaplerza Świętego, by na zakończenie Eucharystii dać krótkie świadectwo o życiu i charyzmacie karmelity świeckiego. Nie zabrakło też akcentu listopadowej modlitwy za zmarłych – w sobotnie popołudnie uczestnicy rekolekcji na cmentarzu miejskim przy grobie śp. o. Olega Kondratiuka OCD pochylali się w zadumie nad życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem rozważając słowa z tzw. „Drogi światła”.