Promocja komiksu „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” (zapowiedź)

Towarzystwo im. Edyty Stein oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS)
zapraszają na spotkanie

Nowe Tropy – Cykl spotkań autorskich – Juliusz Woźny
„Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy”

termin

godz. 18.00, 25 stycznia 2024

miejsce
Dom Edyty Stein

25 stycznia w Domu Edyty Stein ( Nowowiejska 38) we Wrocławiu o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie promujące komiks „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” autorstwa Juliusza Woźnego (scenariusz) i Martina Ventera (rysunki) – najnowszą premierę wydawnictwa Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W popkulturowej formie przedstawione zostały dramatyczne losy wybitnej wrocławianki, filozofki i świętej kościoła katolickiego.

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego o bohaterce i procesie powstawania wydawnictwa opowie jego twórca Juliusz Woźny. Spotkanie poprowadzi Robert Gawłowski.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszyscy jego goście otrzymają komiks „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” w prezencie.

Zapraszamy.

 

Edyta Stein, czyli Święta Teresa Benedykta od Krzyża jest jedną z najbardziej znanych wrocławianek. Przyszła na świat w rodzinie żydowskiej, ale jako nastolatka zadeklarowała się jako ateistka. Studiowała najpierw na uniwersytecie wrocławskim, potem w Getyndze. Poszukiwanie prawdy na drodze naukowej doprowadziło ją do nawrócenia na katolicyzm, a następnie do wstąpienia do zakonu karmelitańskiego. W klasztorze kontynuowała pracę naukową, konfrontując fenomenologię z tomizmem. Dorobek naukowy stawia ją wśród najwybitniejszych umysłów dwudziestowiecznej Europy. Jako osoba żydowskiego pochodzenia została aresztowana i wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie została zamordowana. Uznana za męczennicę przez Kościół Katolicki została kanonizowana w roku 1991.

Juliusz Woźny – wrocławianin z wyboru, historyk sztuki, dziennikarz, rzecznik prasowy, malarz artysta. Pisze o sztuce i historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Autor i współautor kilku komiksów – między innymi „Pierścień generała Hallera”, „Gwiaździsta eskadra”, „Wyrok”, „Odwet”, „1241” i „Orędzie”. Wszystkie one opowiadają o historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy wrocławskiej.