Poświęcenie reliefu św. Teresy od Dzieciątka Jezus


W święto św. Teresy od Dzieciątka Jezus, 1 października, w naszym karmelitańskim kościele w Kluszkowcach odbyło się uroczyste poświęcenie nowego reliefu św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Przed rozpoczęciem Mszy świętej o godz. 17.30 asysta liturgiczna z różami w rękach udała się w procesji pod zainstalowaną w ostatnich dniach płaskorzeźbę św. Teresy, po czym o. Mariusz Wojtowicz – główny celebrans i kaznodzieja – poświęcił nowy wizerunek Świętej. Po nim miało miejsce błogosławieństwo róż i płatków róż, które symbolizują łaski wypraszane przez św. Teresę, a następnie rozpoczęła się Msza święta. Eucharystia była sprawowana w intencji wszystkich, którzy przyczynili się swoimi ofiarami do powstania płaskorzeźby św. Teresy, z prośbą o potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo dla nich i ich rodzin.

Nowa kompozycja rzeźbiarska ma formę płaskorzeźby, jedynie górna część postaci „Małej Tereski” – popiersie – wyłania się w kierunku odbiorcy. Jest to rzeźba pełna trójwymiarowa do połowy, a następnie przechodząca w płaskorzeźbę. Twarz Świętej jest pełna skupienia i łagodnie uśmiechnięta – „Mała Tereska” zachęca, by powierzyć jej swoje sprawy dnia codziennego. W rękach trzyma krzyż z wizerunkiem Jezusa. Krzyż towarzyszył jej przez całe życie doczesne: „Krzyż Jezusa towarzyszył mi od kolebki, ale Jezus pozwolił mi umiłować z pasją ten Krzyż. Z rąk Świętej Teresy trzymającej krzyż spływa deszcz róż jako obiecany przez nią jeszcze za życia deszcz łask. Róże symbolizują więc obfite łaski wypraszane za pośrednictwem świętej. Teresa wierzyła, że dopiero po śmierci zacznie się jej prawdziwa misja orędowniczki. Zapisała: „Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi.(…) Po mojej śmierci spuszczać będę na ziemię deszcz róż”. Przeplecione liśćmi i kolcami róże spływają na skaliste i pełne roślinności Podhale, gdzie wśród groty zbudowanej z kamieni będzie w przyszłości umieszczony relikwiarz. W tle figury widoczna jest Bazylika św. Teresy w Lisieux, zbudowana po kanonizacji; promieniuje ona przekazem świętej na cały świat. Elementy roślinne jako promienie wiary wznoszą modlitwy do Boga za wstawiennictwem Świętej. Kolce, które znajdują się wśród elementów roślinnych – promieni – oznaczają troski i trudy życia ziemskiego na drodze człowieka do życia wiecznego z Bogiem.

Kompozycję rzeźbiarską wykonali krakowscy artyści: Piotr Chwastarz i Wincent Chlipała – autorzy wyposażenia kościoła w Kluszkowcach.