Dołącz: pomoc dla Ukrainy!

Kijów, 25.02.2022

„Błogosławieni czyniący pokój, ponieważ oni będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5,9).

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

W imieniu wszystkich karmelitańskich wspólnot braci i sióstr z Ukrainy chciałbym podziękować za wszelkie oznaki troski i wsparcia, które docierają do nas z Polski i całego świata. To nas realnie podtrzymuje na duchu.

Jeśli chodzi o wspólnoty karmelitańskie to postanowiliśmy pozostać prawie we wszystkich domach jakie mamy na Ukrainie: siostry w Kijowie, a bracia w Berdyczowie, Kijowie i Gwozdawie. Niestety siostry z Charkowa dziś musiały się ewakuować. W Kijowie walki z wrogim wojskiem są bardzo zacięte, ale nie toczą się bezpośrednio na naszych ulicach. Słyszymy bomby i wystrzały, ale tylko z daleka. Do Gwozdawy i Berdyczowa wojska agresora na razie nie zmierzają.

Nasze główne zadanie to modlić się o pokój, ale również być na miejscu dla wszystkich, którzy zwracają się do nas o pomoc. Ludzie wiedzą, że w naszych murach mogą poczuć się bezpiecznie w czasie bombardowania, dlatego staramy się być przygotowani, że w nocy lub w dzień zjawią się rodziny (szczególnie osoby starsze oraz matki z dziećmi) prosząc o przeczekanie bombardowania. Zakupujemy wodę, generatory dla elektryki, piecyki na drzewo czy lekarstwa. W kościele berdyczowskim, ze względu na stare mury i dużą przestrzeń, organizujemy jeden ze schronów dla miasta. Biedniejsze rodziny proszą też o pomoc w zorganizowaniu ich wyjazdu do Polski, co jest nieprostym zadaniem przy takiej lawinie uciekających przed wojną i coraz mniej dostępnej benzyny. Mamy świadomość, że z czasem w miastach zacznie brakować podstawowych rzeczy: jedzenia, wody pitnej, leków, elektryki… i wtedy jeszcze bardziej chcemy być gotowi, aby odpowiedzieć jak biblijny samarytanin wobec dotkniętych wojną.

Nasi bracia z Polski wyszli z inicjatywą stworzenia funduszu przeznaczonego na pomoc materialną dla wspólnot braci i sióstr na Ukrainie, a przede wszystkim dla ludzi, którzy do nas się zwracają lub będą zwracać w najbliższym czasie. Będziemy bardzo  wdzięczni jeśli wspomożecie nas w tym trudnym czasie. Prosimy o przekazywanie ofiar w naszych klasztorach w Polsce lub wpłaty bezpośrednio na konto naszej Delegatury z dopiskiem: „Dla dotkniętych wojną na Ukrainie”.

Jestem w stałym kontakcie z o. Generałem i o. Prowincjałem, i oni pierwsi będą wiedzieć, gdy sytuacja w naszych klasztorach się zmieni. Jeszcze raz dziękuję, że modlicie się za nas i pamiętacie. W tym nasza siła i zwycięstwo! Wierzymy, że Bóg szybko zakończy to szaleństwo wojny, a także, że nauczy nas wykorzystać to trudne doświadczenia dla dobra Karmelu, Kościoła, i całej Ukrainy.

W imieniu braci i sióstr na Ukrainie. o. Józef Kucharczyk ocd, Delegat Prowincjalny na Ukrainie. ******

Oto dane naszego konta dla wpłat na fundusz (w różnych walutach):

Dla wpłat w PLN:
Nazwa banku: Santander Bank Polska S.A.
Posiadacz: KLASZTOR KARMELITÓW BOSYCH W BERDYCZOWIE
IBAN: PL46150016341216300373770000
Kod SWIFT banku: WBKPPLPP
Z dopiskiem „Dla dotkniętych wojną na Ukrainie”.

Dla wpłat w USD:
Nazwa banku: Santander Bank Polska S.A.
Posiadacz: KLASZTOR KARMELITÓW BOSYCH W BERDYCZOWIE
IBAN: PL27150016341216300453690000
Kod SWIFT banku: WBKPPLPP
Z dopiskiem „Dla dotkniętych wojną na Ukrainie”.

Dla wpłat w EUR:
Nazwa banku: Santander Bank Polska S.A.
Posiadacz: KLASZTOR KARMELITÓW BOSYCH W BERDYCZOWIE
IBAN: PL29150016341216300452680000
Kod SWIFT banku: WBKPPLPP
Z dopiskiem „Dla dotkniętych wojną na Ukrainie”.