Nowe wieści z Berdyczowa

10-11 czerwca – o. Paweł z grupą parafian (33 osoby) pojechał na wycieczkę autokarową po zamkach Podola (tzw. Antemurale Christianorum, Przedmurze chrześcijaństwa): Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy św. Trójcy i Żwaniec. Piękna historyczno-krajoznawczo-religijna wyprawa po śladach polskości, bohaterskich bojów z islamem, wielokulturowości. W Kamieńcu akurat odbywał się „Festyn w stylu retro”, co też dodatkowo ubogaciło wycieczkę.

17 czerwca, o. Rafał i o. Paweł pojechali z 50 osobową grupą na pielgrzymkę parafialną do Sanktuarium MB Fatimskiej w Dołbyszu (xx. Pallotyni) z okazji konsekracji kościoła i ołtarza (duża figura Matki Bożej i klęczących pastuszków). Uroczystościom (w ramach jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich) przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, homilię wygłosił bp Stanisław Szyrokoradiuk (ordynariusz diec. charkowsko-zaporoskiej).

18 czerwca, w procesji Bożego Ciała po mieście (z kościoła św. Barbary do Sanktuarium) udział wzięły 3 berdyczowskie parafie, idąc z Chrystusem błogosławiącym całemu miastu. Barwny i rozśpiewany pochód (w tym roku była po raz pierwszy i orkiestra) rodzi w mieszkańcach nieznających tej uroczystości wiele pytań. W Gwozdawie (naszej „dojazdówce”), już od wielu lat procesja Bożego Ciała idzie po „dywanie z kwiatów i kolorowych trocin” (i to też przyciąga wielu „ciekawskich”). Przewodniczył jej o. Krzysztof.

24 czerwca, po raz XVIII odbyły się w Berdyczowie Dni Kultury Polskiej (z udziałem przedstawicieli miast partnerskich Siedlec i Jawora, Instytutu Polskiego w Kijowie i organizacji polonijnych z Berdyczowa). W ramach obchodów Roku Josepha Conrada-Korzeniowskiego odbyła się przy naszym sanktuarium (w tzw. „dolnym kościele”) Międzynarodowa Konferencja naukowo-krajoznawcza, podczas której referat o życiu i twórczości J. Conrada wygłosił – o. Paweł. Uczestnicy zwiedzili Muzeum J. Conrada otwarte 2 lata wcześniej przy naszym klasztorze. Po południu odbyła się prezentacja filmu Andrzeja Wajdy „Smuga cienia” zrealizowanego w 1976 r. na podstawie powieści J. Conrada. O. Józef i o. Rafał wraz z delegacją parafian z Berdyczowa uczestniczyli w Kijowie w święceniach biskupich nowego ordynariusza naszej kijowsko-żytomierskiej diecezji, salezjanina ks. Witalija Krywickiego.

25 czerwca, uczestnicy XVIII Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie wzięli udział we Mszy św. o 8.00 (przy wtórze Chóru Miasta Siedlce), w otwarciu wystawy poświęconej Rodzinie Ulmów z Markowej k/ Łańcuta (błogosławieni), którzy uratowali żydów, i sami ponieśli śmierć męczeńską (nasza młodzież z grupy teatralnej przygotowała na tę okoliczność pantomimę), zwiedzili Muzeum Holokaustu Żydów Berdyczowa i okolic oraz wysłuchali koncertu w Domu Kultury (Chór z Siedlec, Chór z Berdyczowa oraz miejscowe zespoły śpiewno-taneczne). O. Krzysztof i o. Rafał wraz z parafianami Berdyczowa i okolic wzięli udział w odpuście w Gwozdawie (Niepokalane Serce NMP). Sumistą był ks. Waldemar Pawelec, Pallotyn z Dołbysza.

o. Paweł Ferko OCD