Chwała bohaterom!

W środę, 30 marca 2022 r. przed południem w naszym sanktuarium św. Józefa w Krakowie, odbyła się uroczysta msza pogrzebowa z wojskową i państwową oprawą z inicjatywy biura IPN i Wojewody Małopolskiego. Ojciec przeor Damian Sochacki poprowadził modlitwę za zamordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego i w uroczystym kondukcie odprowadził ich na miejsce spoczynku. Liczne delegacje instytucji państwowych i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz młodzież uczcili pamięć bohaterów: Eugeniusza Gałata „Wiktora”, Władysława Migdała „Ordona” i Leona Zagaty „Złoma”.

Szczątki chowanych dziś żołnierzy niezłomnych zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych prowadzonych w 2019 r. przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN na cmentarzu Rakowickim. Procedura identyfikacyjna była jak zwykle długotrwała, gdyż trzeba było m.in. odnaleźć krewnych ofiar, od których można było pobrać materiał genetyczny do badań.

Eugeniusz Gałat "Wiktor" (1924-1948) był partyzantem Narodowych Sił Zbrojnych, związanym z konspiracją niepodległościową od 1943 roku. Służył pod dowództwem kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy", sam był też dowódcą grupy partyzanckiej. W starciu z UB w listopadzie 1947 r. został ranny i aresztowany. Zamordowano go 11 maja 1948 r. z wyroku sądu komunistycznego, na terenie krakowskiego więzienia przy ul. Montelupich.

Władysław Migdał "Ordon" (1925-1948) był partyzantem Narodowych Sił Zbrojnych, związanym z konspiracją niepodległościową od 1944 roku. Był żołnierzem oddziału NSZ kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy", a następnie grupy partyzanckiej Eugeniusza Gałata "Wiktora". Został aresztowany podczas obławy przeprowadzonej przez UB w grudniu 1947 roku. Zamordowano go 11 maja 1948 r. wraz z "Wiktorem" z wyroku sądu komunistycznego.


info i foto za: www.info.wiara.pl oraz www.rakowicka18.pl