Młodzież z Berdyczowa na spotkaniu online z Papieżem Franciszkiem

W sobotę 1 lutego przedstawiciele naszej wspólnoty młodzieżowej wzięli udział w znaczącym wydarzeniu. Ojciec Święty Franciszek spotkał się z młodzieżą ukraińską dwóch obrządków: greckiego i rzymskiego za pomocą internetowej transmisji.

Młodzież zgromadziła się w greko-katolickiej katedrze pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie. Na tym dość spontanicznie zorganizowanym wydarzeniu młodzież berdyczowską reprezentowało dwanaście osób. Do rozmowy z Ojcem Świętym zaproszono także młodzież ukraińską przebywającą na emigracji. Został nawiązany kontakt internetowy z Chicago, Toronto, Monachium i z Warszawą. 

Najpierw wysłuchaliśmy wraz z Ojcem Świętym kilku świadectw młodych ludzi o ich życiu w warunkach wojennych. Młodzież miała możliwość zadawać pytania Papieżowi. Jedno z pytań zadał przedstawiciel naszej Parafii w Berdyczowie Kyrył Paszkiwski, a w imieniu młodzieży mieszkającej w Warszawie zadawała pytanie Anastazja Kudysz także pochodząca z Berdyczowa, przedstawicielka naszej młodzieży karmelitańskiej. 

Rzeczywistość, w jakiej przyszło dojrzewać młodym ludziom z Ukrainy to brak bezpieczeństwa, strach o bliskich, niepewność co do przyszłości, wymuszona zagrożeniem dla życia i wolności emigracja. Jednak zarówno świadectwa jak i pytania młodych katolików ukraińskich ukazywały ich przyspieszone dojrzewanie w wierze, branie odpowiedzialności za siebie i innych, pragnienie znalezienia sensu w bolesnej rzeczywistości wojny. 

Ojciec Święty ze swej strony zachęcał młodzież do pogłębiania swojej zażyłości z Jezusem. Podał przykład młodego żołnierza, przy którym po śmierci znaleziono kieszonkowych rozmiarów Nowy Testament i Psalmy. Liczne podkreślenia świadczyły o regularnej, pogłębionej lekturze. Papież zachęcał do pamięci o bohaterach, zwłaszcza tak młodych jak ten 22-letni żołnierz, noszący ze sobą i czytający Pismo święte, a także do miłości swojej Ojczyzny i do zaufania Bogu.

Całe spotkanie przyniosło nam wszystkim uczestniczącym radość z takiej możliwości. Młodzież z obydwu obrządków greckiego i rzymskiego odczuła jedność w wierze.  

Dla naszej grupy wyprawa do Kijowa stała się także okazją do spaceru po stolicy. Przed spotkaniem z Papieżem odwiedziliśmy kościół św. Mikołaja – okazałą neogotycką budowlę, o której zwrot od wielu lat zabiega parafia katolicka. W ostatnim czasie kościół ucierpiał od pożaru, podczas którego spłonęły organy i od zniszczeń zadanych przez ułamki zestrzelonego rosyjskiego drona. Nieuregulowana sprawa własności budynku uniemożliwia rozpoczęcie naglących prac remontowych. 

W centrum Kijowa zwiedziliśmy kościół katedralny św. Aleksandra, Chreszczatik – reprezentacyjną ulicę, Majdan Niezależności i pobliskie Sobory: św. Michała i św. Zofii. 

Po spotkaniu z Papieżem około godziny 20 wieczorem młodzież zapragnęła jeszcze nacieszyć się nastrojowym centrum Kijowa ozdobionego nocnymi światłami.

 Alina Petrauskajte SCM, Lucio Ruiz, o. Rafał Myszkowski OCD

casibomsahabetbetturkey girişonwinholiganbetholiganbet girişbets10 girişJojobet Üyelikcasibomonwinholiganbet girişcasibomcasibom