Mała Tereska w Betlejem bezdomnych i ubogich

15 sierpnia 2023 roku relikwiarz św. Teresy od Dzieciątka Jezu dotarł do szczególnego Betlejem. Otóż wspólnotę o tej nazwie tworzy środowisko ludzi skupionych wokół domu przy ul. Długiej 16 w Jaworznie. To bezdomni, ubodzy, ich przyjaciele i wolontariusze. W budynku po ponad 100 letniej, dawnej szkole podstawowej – mieszka obecnie 20 osób. Większość z nich ma za sobą bolesne doświadczenie bezdomności, uzależnienia, rozbitego małżeństwa, utraty wolności i odrzucenia.

To była zatem szczególna przestrzeń spotykania św. Teresy, ale nie tyle w jej pięknym relikwiarzu, co w prostocie i życzliwości obecnych tam ludzkich serc. Bogaty program liturgiczny i modlitewny, piękna wystawa, wyjątkowy koncert Kuby Blokesza oraz stoiska z tereskowym rękodziełem pozwoliły każdemu znaleźć coś dla siebie.

Moje osobiste zadanie podczas tych uroczystości dotyczyło kazania w trakcie Eucharystii, której przewodniczył biskup Grzegorz Kaszak. Tematem rozważań stały się tak zwane życiowe “wynalazki Tereski”. Natomiast o północy, podczas Eucharystii dla kapłanów dekanatu, kolejnym moim zadaniem było również kazanie, tym razem ukazujące nieustanną troskę Teresy o kapłanów oraz jej proste wspieranie modlitwą i ofiarą ich kapłańskiej drogi.

o. Mariusz Wójtowicz OCD

Zobacz więcej:

Mała Tereska w Betlejem bezdomnych i ubogich