Kurs dla mniszek w Przemyślu

W dniach 17-22 stycznia 2022 miał miejsce kurs formacyjny dla przedstawicielek sióstr karmelitanek bosych z Federacji pw. Ducha Świetego, obejmującej polskie klasztory mniszek naszej Krakowskiej Prowincji, klasztory na Słowacji, Ukrainie oraz w Czechach.

W części rekolekcyjnej klasztoru naszych braci karmelitów bosych w Przemyślu zadomowiłyśmy się na kilka dni i bardzo cenimy sobie gościnność tej wspólnoty. Spotkania z braćmi były bardzo ubogacające. Cieszymy się, iż s. Teresa, Przewodnicząca Federacji Mniszek oraz o. Krzysztof Górski, Asystent naszej Federacji zaplanowali nasze spotkanie w pięknym przemyskim klasztorze.

Przyjechałyśmy do Przemyśla z trzech klasztorów w Polsce (z Rzeszowa, Tarnowa, Częstochowy) oraz zza granicy, z obu klasztorów na Słowacji (z Detvy i Koszyc) oraz z obu klasztorów na Ukrainie (z Charkowa i Kijowa). Poruszyły nas szczególnie opowieści siostry z Charkowa, miasta leżącego blisko granicy z Rosją. Każda z sióstr ma w swej celi spakowaną walizkę, na wypadek wojny i związanej z nią ewakuacji.

Przyjechałyśmy – jak mawia o. Krzysztof – „na Karmel” w Przemyślu, by uczestniczyć w kursie systematycznym na temat „Drogi doskonałości”, jednego z dzieł św. Teresy od Jezusa. Kurs prowadziła s. Lidia, karmelitanka misjonarka, która prowadziła dla nas także kurs na temat „Księgi życia”. Karmelitanki bose bardzo niezwykle rzadko opuszczają klauzurę. Jednym z powodów są organizowane dla nas kursy formacyjne. Było to dla nas zatem niezwykłe wydarzenie i przeżycie.

Prócz wykładów odwiedziłyśmy wspólnotę sióstr karmelitanek bosych w Przemyślu. Ojciec Krzysztof oprowadził nas również ulicami Przemyśla i zachwycił pięknem tego miasta. Zaprowadził nas również do „Radia Fara”, gdzie po raz pierwszy w życiu uczestniczyłyśmy w programie „na żywo”. Miałyśmy też radość rozpocząć z braćmi 9-środową nowennę do św. Józefa oraz posłuchać poruszającej homilii rozpoczynającej cykl rozważań o naszym Opiekunie w Karmelu.

Wyjeżdżamy z Przemyśla z pięknym doświadczeniem wspólnoty, co zawdzięczamy braterskiej atmosferze klasztoru oraz poznania siebie nawzajem. Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie w przemyskim klasztorze w ramach zjazdu Federacji Mniszek.

karmelitanka bosa

Poniżej kilka krótkich wypowiedzi sióstr w wersji audio nt. kursu: