Ku czci św. Teresy Benedykty od Krzyża

Kolejne inicjatywy ku czci św. Edyty Stein w Dusznikach

W Dusznikach Zdroju nie brak kolejnych inicjatyw, które wpisują się w obchody trwającego tam Roku Edyty Stein ogłoszonego przez Radę Miasta. Wszak w 1912 r. Edyta Stein, późniejsza s. Teresa Benedykta od Krzyża w zakonie karmelitańskim, spędziła w Dusznikach (ówczesnym Bad Reinerz) swoje wakacje, które często wspominała. Mieszkańcy miasta, na pamiątkę pobytu Świętej w Dusznikach ufundowali najpierw tablicę pamiątkową zjej cytatem: Bóg jest prawdą. Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział”, następnie dzięki zaangażowaniu Dariusza Giemzy, miejscowego pasjonata historii, w Muzeum Skarbiec Ziemi Kłodzkiej zgromadzili wiele pamiątek związanych z tą Męczennicą Oświęcimia (m.in. jej medale beatyfikacyjne i kanonizacyjne, „Positio” procesu kanonizacyjnego, fotografie, i inne), a proboszcz parafii, ks. Zbigniew Wichrowicz, pozyskał do kościoła parafialnego pw. świętych Piotra i Pawła relikwię – cząstkę habitu Świętej. Nadto 1-2 lipca br. odbyła się w Dusznikach sesja naukowa o św. Edycie jako WspółpatronceEuropy, z udziałem o. Szczepana Praśkiewicza OCD z Watykanu. Z tej okazji Władysław Kolbusz, lokalny artysta namalował obraz przedstawiający młodą Edytę Stein na tle krajobrazu Dusznik Zdroju, a znana scenarzystka i reżyserka Bogusława Stanowska Cichoń rozpoczęła nagrywanie o niej filmu dokumentalnego.

Ostatnio zaś w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny w Dusznikach, na zaproszenie jej dyrektor Renaty Brodziak,wspomniany Dariusz Giemza oraz siostra Nikodema Małgorzata Szczerbaniewicz CSSE, katechetka, przeprowadzili nie tylko lekcje o Edycie Stein, ale placówka oświatowa bardzo aktywnie włączyła się w uczczenie i szerzenie wiadomości o Świętej i jej związkach z miastem, m.in., poprzez losy z cytatami z jej pism, gry, rzucanie kostką i nagrody książkowe oraz medaliki dla szczęśliwców.  Jako zadanie domowe dzieci otrzymały do rozwiązania krzyżówkę związaną z Edytą Stein. Takie lekcje to sama rozkosz” – mówiło wiele z nich. Na zakończenie inicjatywy dzieci udały się pod pomnik św. Edyty i złożyły wiązankę kwiatów.

Wkrótce podobnie inicjatywy zostaną zaproponowane także dla młodzieży licealnej.Przygotuje się dla nich specjalny program poświęcony Patronce Europy. Dla seniorów miasta zaproponowani natomiast wycieczkę do miejsc związanych ze Świętą, m.in. do „Domu Edyty Stein” we Wrocławiu.

Po ogłoszeniu uchwały o Roku Edyty Stein w Dusznikach, burmistrz miasta Piotr Lewandowski mówił, że za uchwałą pójdzie wiele inicjatyw. Trzeba powiedzieć, że nie było to pustosłowie, ale realna zapowiedź tego co się dzieje i cieszy. Niech św. Edyta Stein – Teresa Benedykta od Krzyża, wspiera nie tylko mieszkańców Dusznik Zdroju, ale i przybywających doń kuracjuszy i turystów.

Bogusław Świderski