Konkurs „Wszystkich Świętych” w Piotrkowicach

„Świętymi bądźcie, bo ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!” Kpł 19,2

W niedzielę 3 listopada 2019 roku po Mszy św. o godz. 9.30  w Parafii Zwiastowania Pańskiego w Piotrkowicach odbył się  konkurs „Wszystkich Świętych”. Sama Uroczystość przypada zawsze 1 listopada.

W konkursie wzięło udział 27 uczestników – uczniów szkoły z Piotrkowic i Włoszczowic oraz dorośli. Orszak świętych, wraz ze służbą liturgiczną i celebransem, wszedł uroczyście do kościoła. Tego dnia nietrudno było zauważyć, że w kościele jest większa niż zwykle liczba wiernych. W końcu każdy chciał zobaczyć tylu świętych jednocześnie, a może i nawet posłuchać o sekrecie świętości. Jury w składzie: przewodnicząca mgr Joanna Długosz, mgr Aleksandra Praśkiewicz i mgr Justyna Siołek oceniali: jakość prezentacji słownej, choreografię , opanowanie pamięciowe tekstu o świętym, pewność siebie, kontakt z widownią, wygląd zewnętrzny, wykonanie  i staranność stroju, a także posiadanie atrybutu, po którym często można rozpoznać świętego.

Wśród licznego orszaku były postaci biblijne ze Starego Testamentu jak: królowa Estera, królowa Saby, król Dawid. Także postaci współczesne Panu Jezusowi jak: św. Józef Opiekun św. Rodziny, Maria i Marta siostry Łazarza, u których często gościł Pan Jezus, św. Weronika z drogi krzyżowej. Uczestnicy wcielili się również w najmłodszych świętych,  tzn. ostatnio kanonizowanych. Wśród nich byli: św. Regina, św. Joanna Beretta Mola, św. Helena, św. Faustyna Kowalska, św. Krzysztof, św. Dominik Savio, św. Agnieszka, czy św. Jan Paweł II  – patron naszej szkoły w Piotrkowicach.

Jury po prezentacji świętych, po naradzie ogłosiło werdykt w trzech kategoriach po trzy miejsca w każdej grupie wiekowej. Co przedstawia się następująco:

Grupa wiekowaI miejsceII miejsceIII miejsce
 

Najmłodsi

Bartek Kotarzewski

z Włoszczowic

za prezentację

św. Huberta

Wiktor Siołek

za prezentację

św. Proroka Eliasza

Nikola Więcek

za prezentację

św. Filomeny

 

Młodzież szkolna

Amelia Kuranda

za prezentację

św. Jadwigi Andegaweńskiej

Mateusz Moskwa

za prezentację

św. Mateusza ewangelisty

Dominika Salwa

za prezentację

św. Kingi

 

Dorośli

Dorota Serhej

za prezentację

św. Matki Teresy

z Kalkuty

Marcin Gola

za prezentację

św. Szarbela z Libanu

Karolina Kobus

za prezentację

św. Teresy z Lisieux

Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni pamiątkowymi albumami, młodsi figurkami świętych, a pozostali otrzymali Dyplomy Uczestnika oraz słodycze. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, proboszczowi za ufundowanie nagród, jurorom za ocenę, rodzicom za przygotowanie odpowiednich strojów, scholi za śpiew. Zapraszamy już za rok o tej samej porze.

o. Romuald Gościewski OCD