Kolędowanie z ojcem Bernardem

Porwani wspólnym śpiewaniem i pracą przy tworzeniu parafialnych teledysków, które zdobywają coraz szerszą publiczność w przestrzeni Internetu mieszkańcy Przysłopia, prowadzeni i zachęcani przez ojca Mariusza Wójtowicza, zapragnęli stworzyć wspólnie i wykonać w swojej parafii koncert kolęd. Do pracy ruszyły trzy zespoły, istniejąca już wcześniej schola “Małe Coś”, zespół dorosłych miłośników wspólnego muzykowania, który przyjął nazwę “Wielka Sprawa” oraz muzycy regionalni grający w różnych kapelach góralskich, którzy sami siebie nazwali “Uzbierani”.

Kanwą do przygotowania koncertu były rozważania ojca Bernarda Smyraka (1910-1980), karmelity bosego, Zawojanina, tytana pracy, założyciela klasztoru na Zakamieniu, poety, pisarza, tłumacza, muzyka, wychowawcy, po prostu człowieka wielu pasji i talentów, zawarte w tomiku “Świat Kolend” wydanym w 1939 roku.

Zespoły ćwiczyły początkowo w mniejszych składach, każda grupa osobno. Ojciec Mariusz wziął pod opiekę scholę, dorosłymi śpiewakami i muzykami zajął się Jan Żurek, a muzycy regionalni skrzyknięci przez Przemka Żurka ćwiczyli we własnym gronie. Z połączenia pracy trzech zespołów powstał bardzo ciekawy koncert, w którym tradycyjne kolędy śpiewane są na przemian z góralskimi pastorałkami oraz skocznymi piosenkami i kolędami stworzonymi współcześnie. Wszystko to przeplecione jest wzruszającymi rozważaniami ojca Bernarda Smyraka na bożonarodzeniowe tematy.