Nowy klip KARMELU – piękno działania Ducha Świętego

Jezus, posłany na ziemię przez Ojca, przyszedł powiedzieć o wielkości naszego człowieczeństwa, a Duch Święty poprzez swoje wielorakie działanie odkrywa w nas bogactwo naszego ducha. On przychodzi jako Światło, Wiatr, Woda, Gołębica, Obłok i Ogień. On jest Pokojem, Pięknem i Miłością. Jest Parakletem, Pocieszycielem i Przyjacielem. Namaszcza i pieczętuje świętością.

Jak pokazać dzisiaj ten niezwykły splot Jego wszechogarniającego działania i prostoty obecności?

Wybraliśmy znany, pochodzący z początków IX wieku, hymn “VENI CREATOR SPIRITUS”. A zatem posłużyliśmy się chorałem. To muzyka kontemplacji, która z ciszy wypływa i do ciszy prowadzi – to drugie imię ciszy. Chorał to również pokorna służebnica liturgii. Muzyka, która uczy wzajemnego słuchania, daje odpoczynek i stawia przed tajemnicą Trójcy, którą zamiast zrozumieć trzeba zwyczajnie pokochać.

Sięgnęliśmy po obrazy „piękna” zawarte w dziele stwórczym Boga: piękno człowieka i jego codziennych prostych relacji oraz piękno wszechświata tego widzianego z kosmosu i tego na wyciągniecie ręki.

Wszystko zostało zawarte w konkretnej przestrzeni gotyckiego kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

Nie sposób nie wspomnieć o lirze – to człowiek, którego życiowe struny poddają się delikatnym pociągnięciom Ducha Świętego.

Na koniec chcemy powiedzieć, że poprzez ten teledysk utwierdził się nasz produkcyjny duet filmowy, którego początki sięgają roku 2016. Postanowiliśmy usankcjonować naszą działalność i nazwać ją “W OGRODACH KARMELU”. Pragniemy poprzez prostotę przekazu słownego, piękno obrazu i harmonię dźwięków mówić o Bogu, o człowieku, o codzienności, o świecie… Mówić w kategoriach piękna na wyciągnięcie ręki, a zarazem piękna pełnego tajemnicy, która nigdy nie przestanie zaskakiwać, gdyż PIĘKNO jest proste, a PROSTOTA jest piękna.

Pozdrawiamy z ogrodu KARMELU!

o. Mariusz Wójtowicz OCD & Marek Domagała

Zobaczcie nasze wcześniejsze produkcje:


W produkcji teledysku “VENI CREATOR SPIRITUS” udział wzięli:

śpiew i pomysłodawca projektu
o. Mariusz Wójtowicz OCD

przygotowanie wokalne
Ewa Domagała

nagranie audio / podkład instrumentalny
Sebastian Stieler

zdjęcia
Jacek Sikorski

scenariusz / reżyseria / montaż / kierownictwo produkcji
Marek Domagała

Dziękujemy za udostępnienie wnętrz Kościoła św. Wojciecha w Poznaniu

Teledysk został zrealizowany przez duet produkcyjny:
“W OGRODACH KARMELU” – o. Mariusz Wójtowicz OCD & Marek Domagała

Krakowska Prowincja Zakonu Karmelitów Bosych
A.D. 2019