
Święci i Błogosławieni Karmelu
minionych trzech pontyfikatów
stan na 21.04.2025 – dzień śmierci Papieża Franciszka
Karmelitańska szkoła duchowości szczyci się bez wątpienia szczególną aktualnością w Kościele przełomu tysiącleci. Intuicja znanego pisarza ascetycznego Tomasza Mertona (+1968), który we wstępie do swego traktatu Wspinaczka ku Prawdzie napisał, że „każdy chrześcijanin zawdzięcza coś Karmelowi”, znalazła potwierdzenie w znamiennej wypowiedzi światłego teologa, Hansa Urs von Balthasara, zmarłego w 1988 r., w przededniu otrzymania purpury kardynalskiej: „W kontekście naszej epoki żaden Zakon nie wydaje się być bardziej od Karmelu obdarzony szczególnymi łaskami o charakterze posłanniczym, które bezdyskusyjnie stanowią przeciwwagę i ostrzeżenie wobec prądów pojawiających się w Kościele i w świecie”. Skądinąd XX wiek, który przecież tak niedawno temu pożegnaliśmy, wiek, który wprowadził nas nie tylko w nowe stulecie, ale w nowe tysiąclecie, naznaczony był nadaniem tytułu Doktora Kościoła wielkim mistykom Karmelu (św. Janowi od Krzyża w 1926 i św. Teresie od Jezusa w 1970 r.) oraz ich wiernej córce, św. Teresie od Dzieciątka Jezus (1997), sprawiając tym samym, że Karmel Terezjański dał ich Kościołowi do niedawna aż 10% (troje z 33), co przypomniał Ojciec Święty Jan Paweł II podczas audiencji udzielonej Definitorium Generalnemu Karmelitów Bosych w dniu 18 grudnia 1997 roku. Dziś po włączeniu do tego grona św. Jana z Avila i św. Hildegardy przez Benedykta XVI, a nadto Grzegorza z Nareku i św. Ireneusza z Lyonu przez Franciszka, doktorów Kościoła jest 37. Nadto Edyta Stein, karmelitanka bosa Teresa Benedykta od Krzyża, została ogłoszona współpatronką Europy, a św. Rafał Kalinowski patronem Sybiraków.
Wskaźnikiem żywotności karmelitańskiej szkoły duchowości jest niewątpliwie fakt, że w ostatnich dziesięcioleciach zostało wyniesionych do chwały ołtarzy, przez kanonizację lub beatyfikację, wielu Sług i Służebnic Bożych, żyjących duchowością Karmelu, wśród których znajdujemy nie tylko karmelitów bosych i karmelitanki bose, ale cały szereg innych osób, zarówno duchownych jak i świeckich. Wszyscy oni osiągnęli świętość, tj. doszli do ewangelicznej doskonałości, inspirując się w swym życiu duchowym charyzmatem Karmelu.
Zechciejmy przywołać nie tylko ich imiona, ale także zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób przynależeli do Karmelu i kiedy zostali wyniesieni do chwały ołtarzy. Jest ich naprawdę bardzo dużo i każdego uderza tak bardzo wysoka liczba tychże naszych nowych orędowników przed Bogiem, bo w sumie mamy wśród nich 32 świętych (6 z pontyfikatu Jana Pawła II, 2 z pontyfikatu Benedykta XVI i 24 z pontyfikatu Franciszka) i 144 błogosławionych (45 beatyfikowanych przez Jana Pawła II, 62 przez Benedykta i 37 przez Franciszka). Można powiedzieć, cytując Jana Pawła II, że Karmel ma „monopol na świętość” i niewiele szkół duchowości może szczycić się taką liczbą nowych świętych w ostatnich latach, jak nasza, karmelitańska.
Święci Karmelu z okresu pontyfikatu Jana Pawła II to:
- Henryk de Ossó, Hiszpan, kapłan, założyciel zgromadzenia zakonnego “Compania de Santa Teresa de Jesús”, agregowanego do Karmelu Terezjańskiego (+1896, beat. 1979 w Rzymie, kan. 1993 w Madrycie). Mąż modlitwy, wybitny terezjanista i wychowawca.
- Rafał Kalinowski, Polak, karmelita bosy (+1907, beat. 1983 w Krakowie, kan. 1991 w Rzymie). Bohater narodowy, katorżnik Sybiru, kierownik duchowy, odnowiciel zakonu w Polsce, promotor ekumenizmu, patron Sybiraków.
- Teresa z Los Andes, Chilijka, mniszka klauzurowa OCD (+1920, beat. 1987 w Santiago de Chile, kan. 1993 w Rzymie. Była dopiero nowicjuszką, kochała sport, zmarła mając 20 lat, znana jest jako szczególna czcicielka Matki Bożej.
- Piotr Poveda Castoverde, Hiszpan, kapłan, założyciel Instytutu Terezjańskiego, agregowanego do Karmelu Terezjańskiego, męczennik (+1936, beat. 1993 w Rzymie, kan. 2003 w Madrycie). Wielki terezjanista i wychowawca, zamordowany przez komunistów hiszpańskich.
- Teresa Benedykta od Krzyża – Edith Stein, Żydówka, mniszka OCD, męczennica Oświęcimia (+1942, beat. 1987 w Kolonii, kan. 1998 w Rzymie). Filozof, promotorka godności kobiety, współpatronka Europy.
- Maria Maravillas od Jezusa (Pidal y Chico de Guzman), Hiszpanka, mniszka OCD (+1974, beat. 1998 w Rzymie, kan. 2003 w Madrycie). Założycielka licznych klasztorów i Asocjacji tychże.
A oto imiona 45-ciorga błogosławionych Rodziny Karmelitańskiej (lub z nią związanych) z czasów pontyfikatu Jana Pawła II (w porządku chronologicznym według daty beatyfikacji):
- Teresa Manetti, Włoszka, założycielka zgromadzenia karmelitanek św. Teresy z Florencji, agregowanego do Karmelu Terezjańskiego (+1910, beat. 1986 we Florencji). Obrończyni sierot.
- Męczennice z Guadalajary, trzy Hiszpanki, mniszki klauzurowe OCD, Maria Pilar, Maria od Aniołów i Teresa od Dzieciątka Jezus (+1936, beat. 1987 w Rzymie). Pierwsze beatyfikowane męczennice wojny domowej w Hiszpanii.
- Franciszek Palau y Quer, Hiszpan, kapłan OCD, założyciel zgromadzeń zakonnych karmelitanek misjonarek terezjanek i karmelitanek misjonarek (+1872, beat. 1988 w Rzymie). „Zakochany” w Kościele, mistyk, wygnaniec i duszpasterz.
- Józefa Naval Girbés, Hiszpanka, członkini Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego (tercjarka) – OSCD (+1893, beat. 1988 w Rzymie). Wzór apostolatu osób świeckich.
- Maria Mercedes Prat, Hiszpanka, członkini założonego przez św. Henryka de Ossó zgromadzenia św. Teresy („Compania de Santa Teresa de Jesus”), agregowanego do Karmelu Terezjańskiego, męczennica (+1936, beat. 1990 w Rzymie). Zamordowana przez komunistów, pierwsza błogosławiona swego zgromadzenia zakonnego.
- Wiktoria Díez y Bustos de Molina, Hiszpanka z Instytucji Terezjańskiej (założonej przez św. Piotra Povedę Castroverde), agregowanej do Karmelu Terezjańskiego, męczennica (+1936, beat. 1993 w Rzymie). Ceniona wychowawczyni młodzieży i nauczycielka, zamordowana przez komunistów hiszpańskich.
- Izydor Bakanja, Afrykańczyk z Konga (Zairu), człowiek świecki, męczennik szkaplerza karmelitańskiego (+1909, beat. 1994 w Rzymie). Został poddany karze chłosty (śmiertelnej) przez swego pana, kolonizatora z Belgii, za to, że nosił na szyi szkaplerz i nie chciał go zdjąć.
- Męczennicy Rewolucji Francuskiej: trzech kapłanów OCD: Jan Chrzciciel, Michał Alojzy i Jakub (+1794, beat. 1995 w Rzymie). Zapłacili śmiercią jako wygnańcy na okręcie-więzieniu zacumowanym na głębokim morzu swoją wierność Kościołowi i Papieżowi, nie złożywszy przysięgi na wierność konstytucji Republiki Francuskiej wyrosłej z rewolucji.
- Jakub Retouret, kapłan OCarm, męczennik rewolucji francuskiej (+1794, beat. 1995 w Rzymie)
- Maria Sagrario od św. Alojzego Gonzagi – Elwira Moragan Cantarero, Hiszpanka, mniszka klauzurowa OCD, męczennica hiszpańskich komunistów (+1936, beat. 1998 w Rzymie). Była dyplomowaną farmaceutką i jest patronką aptekarzy w Hiszpanii. Jej rodzice mieli właśnie znaną aptekę w Madrycie.
- Alfons Maria Mazurek, Polak, kapłan OCD, męczennik hitleryzmu (+1944, beat. 1999 w Warszawie). Przeor klasztoru w Czernej, wzór wierności Kościołowi i Zakonowi.
- Hilary Januszewski, Polak, kapłan OCarm., męczennik obozu koncentracyjnego w Dachau (+1945, beat. 1999 w Warszawie). Przeor klasztoru karmelitów w Krakowie na Piasku. Dobrowolnie ofiarował się, aby posługiwać w obozie chorym na tyfus, zaraził się nim i zmarł jako wielki altruista.
- Emil Szramek, Polak, kapłan diecezji katowickiej, proboszcz w kościele mariackim w Katowicach, przyjaciel bł. Alfonsa Mazurka, z nominacji prowincjała opiekun Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego w Katowicach, męczennik hitleryzmu (+1942 w Dachau, beat. 1999 w Warszawie).
- Elvira Torrenteallé Paraire i 23 towarzyszki, Hiszpanki ze zgromadzenia karmelitanek od miłości (św. Joachimy de Vedruna), agregowanego do Karmelu Terezjańskiego, męczennice wojny hiszpańskiej (+1936, beat. 2001 w Rzymie). Poniosły śmierć za wierność Chrystusowi w okolicach Walencji latem 1936 r.
- Jan Balicki, Polak, kapłan diecezji przemyskiej, związany z Karmelem, w latach trzydziestych dyrektor (asystent) Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego w Przemyślu z nominacji prowincjała. Człowiek modlitwy (+1948, beat. 2002 w Krakowie).
- Bł. Janina Maria Condesa Lluch, Hiszpanka, prekursorka opieki społecznej i duchowej nad kobietami ze środowiska robotniczego w regionie Walencji, założycielka agregowanego do Karmelu Terezjańskiego zgromadzenia Służebnic Maryi Niepokalanej (+1862, beat. 2003 w Rzymie).
- Maria Kandyda od Eucharystii – Maria Barba, Włoszka z Sycylii, mniszka klauzurowa OCD (+1949, beat. 2004 w Rzymie). Żywiła szczególne nabożeństwo do Eucharystii. Trwa badanie kanoniczne cudu rozmnożenia konsekrowanych hostii za jej przyczyną.
- Pieta od Krzyża Ortiz, Hiszpanka, tercjarka karmelitańska (OCDS), założycielka sióstr salezjanek od Najśw. Serca Jezusa (+1916, beat. 2004 w Rzymie). Poświęciła się wychowaniu młodzieży, propagując m.in. nabożeństwo szkaplerzne.
Również pontyfikat Benedykta XVI dał nam dwóch świętych Rodziny Karmelitańskiej i licznych, bo 62 błogosławionych, w większości męczenników prześladowania religijnego w Hiszpanii z lat trzydziestych ubiegłego wieku.
Święci Karmelu kanonizowani przez Benedykta XVI to:
- Jerzy Preca, kapłan diecezjalny, Maltańczyk, członek świeckiego zakonu (OCarm) +1962, beat. w 2001 r. przez Jana Pawła II na Malcie. Jego kanonizacja odbyła się w Rzymie, 3 czerwca 2007. Jest pierwszym świętym Maltańczykiem.
- Noniusz Alvarez Pereira, Portugalczyk, brat zakonny, karmelita OCarm. (+1431, beat. 1918 w Rzymie i kan. 2009 także w Rzymie). „Święty z wczoraj z przesłaniem na dziś” – jak go nazwał Episkopat Portugalii w liście pasterskim wydanym z okazji jego kanonizacji. Był wielkim rycerzem, przywódcą wojsk portugalskich, który dwukrotnie zwyciężył Hiszpanów (Kastylijczyków) pragnących zawładnąć Portugalią. Nazywany jest portugalskim Jagiełłą i jego pomniki jako rycerza na koniu i z mieczem spotyka się w wielu portugalskich miastach. Po owdowieniu, już w podeszłym, wieku wstąpił do zakonu jako brat i posługiwał w klasztorze w Lizbonie, będąc bardzo pokornym, pobożnym i usłużnym. Przeżył w klasztorze ostanie 7 lat swego życia. Według Episkopatu Portugalii uczy nas on, jak odpowiadać według Ewangelii na kryzys wartości i kosmopolityzm współczesnego świata.
Natomiast wyniesionymi na ołtarze poprzez beatyfikację za pontyfikatu Benedykta XVI z wielkiej Rodziny Karmelu są:
- Maria od Ukrzyżowania – Róża Curcio, Włoszka, założycielka karmelitanek misjonarek św. Teresy od Dzieciątka Jezus, agregowanych do Karmelu Dawnej Obserwancji (+1957, beat. 2005 w Rzymie). Pochodziła z Sycylii, kontemplatyczka z zapałem misyjnym.
- Eliasza od św. Klemensa – Teodora Fracasso, Włoszka, mniszka klauzurowa OCD (+1927, beat. 2006 w Bari). Zafascynowana duchowością świeżo kanonizowanej św. Teresy od Dzieciątka Jezus, żyła zgodnie z wymogami jej małej drogi i rychło osiągnęła ewangeliczną doskonałość. Miała tylko 26 lat.
- Maria Teresa od św. Józefa – Anna María Tauscher van den Bosch, Niemka. Urodziła się w niemieckiej rodzinie protestanckiej na naszej piastowskiej ziemi w miejscowości Sądów (parafia Cybinka w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej), tuż przy obecnej granicy Polski z Niemcami. Za jej życia obszar ten należał geograficznie do Państwa Niemieckiego, a wioska nosiła nazwę Sandow. Założyła agregowane do Karmelu Terezjańskiego zgromadzenie Karmelitanek Najśw. Serca (+1938, beat. 2006 w Roermond w Holandii). Jej ojciec był pastorem protestanckim, ona przeszła na katolicyzm.
- Maria Teresa od Jezusa – Maria Scrilli, Włoszka, założycielka Instytutu Matki Bożej z Góry Karmel, agregowanego do Karmelu Dawnej Obserwancji (+1889, beat. 2006 w Fiesole). Kobieta wielkiej odwagi, wytrwałości i zaufania Panu Bogu.
- Eufrazjusz Barredo Fernández, Hiszpan, kapłan OCD, przeor klasztoru w Oviedo, męczennik (+1934, beat. 2007 w Rzymie). Zamordowany w czasie tzw. rewolucji asturiańskiej. W latach 1927-1929 pracował w Krakowie jako wykładowca teologii.
- Męczennicy karmelici bosi z Barcelony. Wszyscy, w liczbie 14, na czele ze swym prowincjałem, byłym definitorem generalnym – o. Łukaszem od św. Józefa (Tristany Pujol), zostali zamordowani pomiędzy 20 lipca 1936 r. a 6 stycznia 1937 r., w różnych miejscach, gdzie ukrywali się przed rewolucjonistami. Jeden z nich był bratem zakonnym, a dwóch alumnami przygotowującymi się do kapłaństwa. Na szczególne odnotowanie zasługuje o. Gabriel od Zwiastowania (Jaime Balcells Grau), wykładowca patrologii w „Teresianum” w Rzymie, który przybył do swej rodzinnej Hiszpanii na wakacje. Podobnie i kleryk – bł. Marceli od św. Anny (José Masip Tamarit) na krótko przed śmiercią powrócił do swej prowincji po ukończeniu studiów na Górze Karmel w Izraelu. Oto imiona wszystkich błogosławionych z klasztoru w Barcelonie: o. Łukasz od św. Józefa (Tristany Pujol), prowincjał; o. Jerzy od św. Józefa (Antonio Bosch Verdura); o. Jakub od św. Teresy (Gascón Bordás); br. Jan Józef od Jezusa Ukrzyżowanego (Juan Pafila Monllao), brat zakonny; o. Romuald od św. Katarzyny (José Guillami Rodó); o. Piotr Tomasz od Matki Bożej z Pilar (de Fortón y de Cascajares); o. Alojzy Maria od Zasług NMP Minguell Ferrer); o. Józef Marian od Aniołów (Alarcón Riuz); br. Marceli od św. Anny (José Masip Tamarit), kleryk; o. Antoni Maria od Jezusa (Bonet Seró); o. Alfons od Serca Maryi (Arimany Ferrer); o. Edward od Dzieciątka Jezus (Ricardo Farré Masip); o. Gabriel od Zwiastowania (Jaime Balcells Grau); br. Joachim od św. Józefa (Casas Julia), kleryk. (beat. 2007 w Rzymie).
- Męczennicy karmelici bosi z klasztoru w Toledo. Podobny los spotkał 16 zakonników z Toledo, z których 10 znajdowało się w okresie formacji, 5 było kapłanami a 1 bratem zakonnym po profesji uroczystej, mianowicie: o. Euzebiusz od Dzieciątka Jezus (Ovidio Fernández Arenillas), przeor; o. Nazariusz od Njświętszego Serca (Nazario del Valle González); o. Piotr Józef od Najświętszych Serc (Pedro Jiménez Vallejo); o. Rajmund od Dziewicy Karmelu (José Grijalvo Medel); o. Tirso od Jezusa Maryi (Gregorio Sánchez Sancho); br. Józef Augustyn od Najśw. Sakramentu, (Tomás Mateos Sánchez), kleryk; br. Hermiliusz od św. Elizeusza (Pedro Ramón Rodríguez Calle), kleryk; br. Elizeusz od Jezusa Ukrzyżowanego (Esteban Cuevas Casquero), kleryk; br. Perfekt od Dziewicy Karmelu (Perfecto Domínguez Monge), kleryk; br. Melchior od Dzieciątka Jezus (Melchor Martín Monge), kleryk; br. Konstanty od św. Józefa (José Mata Luis), kleryk; br. Feliks od Dziewicy Karmelu (Luis Gómez de Pablo), kleryk; br. Placyd od Dzieciątka Jezus (José Luis Collado Oliver), kleryk; br. Józef od Matki Bożej Bolesnej (Vicente Álamo Jiménez), brat zakonny; br. Daniel od Męki Pańskiej (Daniel Mora Nine), brat zakonny po pierwszych ślubach; br. Klemens od Najświętszych Serc (Clemente López Yagüe), nowicjusz (+1936, beat. 2007 w Rzymie).
- Męczennicy karmelici dawnej obserwancji z Katalonii: 16 zakonników, na czele których stoi o. Anioł Maria Prat Hostench. Rozstrzelano ich w latem 1936 r. Niektórych wcześniej okrutnie torturowano. Oto oni: Anioł Maria Prat Hostench; Elizeusz Maria Maneus Besalduch; Anastazy Maria Dorca Coromina; Edward Maria Serrano Buj; Piotr Ferrer Marín; Andrzej Corsini Solé Rovira; Michał Maria Solér Sala; Jan Maria Puigmitjá Rubió; Piotr Tomasz Maria Prat Coldecarrera; Elizeusz Maria Fontdecava Quiroga; Józef Maria Escoto Ruiz; Eliasz Maria Garre Egea; Ludwik Maria Ayet Canós; Anioł Maria Presta Batlle; Ferdynand Maria Llovera Puigsech; Eufrozyn Maria Raga Nadal. Jedenastu z nich było z klasztoru w Tarrega, trzech z Olot i dwóch z Tarrasa. Bł. Anastazy Dorca Coromina pracował w latach 1931-1933 w klasztorze karmelitów w Krakowie na Piasku (+1936, beat. 2007 w Rzymie).
- Maria Patrocinio od św. Józefa, Hiszpanka, mniszka OCarm. z miasta Vic, męczennica (+1936, beat. 2007 w Rzymie). Miała zaledwie 33 lata i została zmordowana przez komunistów.
- Apolonia Lizárraga Ochoa Zabalegui, Hiszpanka, przełożona generalna karmelitanek od miłości (św. Joachimy de Vedruna), agregowanych do Karmelu Terezjańskiego, męczennica (+1936, beat. 2007 w Rzymie). Jej męczeństwo było szczególnie okrutne. Komuniści porąbali ją żywcem, rzucając jej ciało jako pokarm dla świń.
- Cztery męczennice karmelitanki misjonarki, agregowane do Karmelu Terezjańskiego Hiszpanki: Maria Roqueta Serra, Daniela Achurra Gogenola, Gabriela Pons Sarda i Speranza Subira Sanjaume (+1936, beat. 2007 w Rzymie). Były wierne do końca swemu Panu, zgodnie z nauką założyciela, bł. Franciszka Palau, za co spotkała je śmierć z rąk hiszpańskich komunistów.
- Maria Józefina od Jezusa Ukrzyżowanego – Józefina Cataneo, Włoszka, mniszka klauzurowa OCD (+1948, beat. 2008 w Neapolu). Nazywana świętą już za życia oddziaływuje na współziomków do dziś.
- Kandelaria od św. Józefa – Zuzanna Paz Castillo Ramírez, Wenezuelka, współzałożycielka sióstr karmelitanek wenezuelskich (+1940, beat. 2008 w Caracas). Owoc wielowiekowego chrześcijaństwa Ameryki Łacińskiej – jak ją nazwał kaznodzieja papieski.
- Anioł Paoli, Włoch, kapłan O.Carm. (+1720, beat. 2010 w Rzymie). Nazywany był ojcem ubogich Wiecznego Miasta. Jako pierwszy umieścił w Koloseum krzyż, co dało początek tradycji Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w tym miejscu męczeństwa pierwszych chrześcijan.
- Jerzy Haffner, kapłan diecezjalny, Niemiec, członek OCDS, męczennik obozu koncentracyjnego w Dachau, +1942, beat. w 2011 r. w Würzburgu.
- Jan de Palafox y Mendoza (zm. 1659), hiszpański biskup Puebla w Meksyku, obrońca praw tubylców w Meksyku, później biskup Burgo de Osma w Hiszpanii, wielki czciciel św. Teresy od Jezusa, promotor sławy jej świętości i wydawca jej listów (beat. 2011 w Burgo de Osma).
W końcu pontyfikat papieża Franciszka dał Rodzinie Karmelu 24 świętych i 37 błogosławionych.
Kanonizowanymi przez Franciszka są:
- Jan Paweł II, Polak, Papież, karmelita z ducha (+2005, beat. 1.05.2011 w Rzymie przez Benedykta XVI, kan. 27 kwietnia 2014 w Rzymie przez Franciszka, w obecności Benedykta XVI.
- Cyriak Eliasz Chavara, Hindus, kapłan, założyciel zgromadzenia karmelitów Maryi Niepokalanej, agregowanego do Karmelu Terezjańskiego (+1871, beat. 1986, w Kottayam w Indiach przez Jana Pawła II, kan. 23.11.2014. Pierwszy święty wschodniego obrządku katolickiego syro-malabarskiego.
- Eufrazja od Najśw. Serca Jezusa – Róża Eluvathingal, Hinduska ze zgromadzenia sióstr Matki Karmelu, agregowanego do Karmelu Terezjańskiego (+1952, beat. 2006 w Ollur w Indiach, kan. 23.11.2014). Pierwsza święta obrządku syro-malabarskiego, wielka czcicielka Eucharystii.
- Maria od Jezusa Ukrzyżowanego – Miriam Bauardy, Palestynka, mniszka OCD (+1878, beat. 1983 w Rzymie przez Jana Pawła II, kan. 17.05.2015). Kwiat Ziemi Świętej, mistyczka, założycielka klasztorów w Nazarecie i w Betlejem.
- Rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Francuzi, Ludwik Martin (+1894) i Zelia Guerin (+1877), beat. w Lisieux 2008 przez Benedykta XVI, kan. 18.10.2015. Św. Teresa napisała o nich, że Bóg dał jej ojca i matkę bardziej godnych nieba, niż ziemi.
- Elżbieta od Trójcy Świętej – Elisabeth Catez, Francuska, mniszka OCD (+1906, beat. 1984 w Rzymie, przez Jana Pawła II, kan. 16.10.2016). Uwielbienie Chwały – Laudem gloriae Trójcy Przenajświętszej.
- Tytus Brandsma, Holender, kapłan OCarm., męczennik Dachau (+1942, beat. 1985 w Rzymie przez Jana Pawła II, kan. 15.05.2022). Patron dziennikarzy.
- Teresa od św. Augustyna i 15 towarzyszek, karmelitanek bosych, męczennic rewolucji francuskiej z Compiègne z 17 lipca 1794 r., beatyfikowanych w 1906 r. i kanonizowanych 18 grudnia 2024 r. przez kanonizację równoważną. Na czele grupy męczenniczek stoi przeorysza klasztoru, m. Teresa od św. Augustyna (Maria Magdalena Claudina Lodoine), ur. w Paryżu 22 września 1752. Wspomagała ją podprzeorysza, Maria Anna od św. Alojzego (Maria Anna Franciszka Brideau), ur. w Belfort 7 grudnia w 1751. A oto imiona i daty urodzenia każdej z mniszek: Anna Maria od Jezusa Ukrzyżowanego (Maria Anna Piecourt), ur. w Paryżu 9 grudnia 1715; Karolina (Charlotta) od Zmartwychwstania (Anna Maria Magdalena Thouret), ur. w Mouy 7 września 1715; Eufrazja od Niepokalanego Poczęcia (Maria Klaudia Cypriana Brard), ur. w Bourth 12 maja 1736; Henrietta od Jezusa (Maria Franciszka de Croissy), ur. w Paryżu 18 czerwca 1745; Teresa od Serca Maryi (Maria Anna Hanisset), ur. w Reims 18 stycznia 1742; Teresa od św. Ignacego (Maria Gabriela Trezel), ur. w Compiègne 4 kwietnia 1743; Julia Alojza od Jezusa (Róża Krystyna de Neuville), ur. w Evreux 30 grudnia 1741; Maria Henryka od Opatrzności Bożej (Maria Anita Pelras), ur. w Cajarc 16 czerwca 1760; Konstancja (Maria Genowefa Meunier), nowicjuszka, urodzona w Saint-Denis 28 maja 1765; Maria od Ducha Świętego (Angelica Roussel), ur. we Fresne-Mazancourt 3 sierpnia 1742; Maria od św. Marty (Maria Dufour), ur. w Bannes 2 października 1741; Elżbieta od św. Franciszka Ksawerego (Elżbieta Julia Verolot), ur. w Ligneres 13 stycznia w 1764; Katarzyna Soiron, urodzona w Compiègne 2 lutego 1742; Teresa Soiron (rodzona siostra s. Katarzyny, ur. w Compiègne 23 stycznia 1748.
A oto błogosławieni Karmelu beatyfikowani przez papieża Franciszka, w sumie 37:
Najpierw 34 męczenników hiszpańskich: beatyfikacja w Tarragonie 13 października 2013 r.:
- Karmelici bosi, jedenastu: czterech z klasztoru w Lérida (3 ojców i jeden brat) i siedmiu z Tarragony (3 ojców i 4 braci). Oto ich imiona: o. Jan od Jezusa (Juan Vilaregut Ferré), br. Bartłomiej od Męki Pańskiej (José Olivé Vivó), o. Franciszek od Wniebowzięcia (Francisco Segalá Solé), o. Sylweriusz od św. Alojzego Gonzagi (Jaime Perucho Pontarro), br. Anioł od św. Józefa (Juan Fort Rius), br. Karol od Jezusa i Maryi (Carlos Berrufet Tost); br. Damian od Trójcy św. (Damian Rodríguez Pablos), o. Filip od św. Teresy (Felipe Arce Fernández), br. Józef od Jezusa Maryi (José Alberich Lluch), o. Piotr od św. Elizeusza (Pedro de Eriz Eguiluz), o. Wincenty od Krzyża (Vicente Gallen Ibáñez ).
- Czterech braci ze zgromadzenia bł. Franciszka Palau OCD. Zakonnicy tego zgromadzenia, po jego zniesieniu przez Stolicę Apostolską, zostali wcieleni jako bracia zakonni do klasztorów karmelitów bosych. Czterech z nich, zamordowanych przez komunistów hiszpańskich w 1936 r., zostało objętych postępowaniem procesowym zmierzającym do beatyfikacji. Są to: br. Julian Alameda Camarero, br. Alojzy Domingo Oliva, br. Izydor Tarsà Giribets i br. Bonawentura Toldrà Rodon.
- Dziewiętnastu karmelitów dawnej obserwancji (OCarm.): 10 z prowincji andaluzyjskiej i 9 z kastylijskiej). Męczennicy andaluzyjscy to: prowincjał – o. Karmelo Maria Moyano Linares, o. Józef Maria González Delgado, o. Elizeusz Carmargo Montes, br. Józef Alojzy Ruíz Cardeñosa, br. Antoni Martín Povea, post. Pedro Velasco Narbona, o. Józef Maria Mateos Carbadillo, o. Elizeusz Durán Cintas, kl. Jaime Carretero Rojas, br. Ramón Pérez Sousa. Z kolei męczennicy prowincji kastylijskiej, to o. Albert Maria Marco Alemán i klerycy: Daniel García Antón, Sylwan Villanueva González, Adalbertus (Wojciech) Vicente y Vicente, Aureliusz García Antón, Franciszek Pérez y Pérez, Anioł Reguillón Lobato, Bartłomiej Nikomediusz Andrés Vecilla, Anioł Józef Sánchez Rodríguez.
Nadto za pontyfikatu papieża Franciszka zostali beatyfikowani:
-
- Eugeniusz od Dzieciątka Jezus Grialou (1894-1967), karmelita bosy, Francuz, beat. 19 listopada 2016 w Awinionie.
- Maria Felicja od Jezusa Sakramentalnego Guggiari Echeverría (1925-1959), znana jako „Chiquitunga”, karmelitanka bosa z Paragwaju, beatyfikowana 23 czerwca 2018 w Asunción.
- Anna od Jezusa Lobera (1545-1621), karmelitanka bosa, współpracownica św. Teresy od Jezusa, założycielka klasztorów w Belgii i Flandrii, beatyfikowana 29 września 2024 w Brukseli.
Już to tylko panoramiczne spojrzenie pokazuje nam, jak świętość w Karmelu otwarta jest dla wszystkich: nie ma dla niej granic geograficznych, czy tych rasowych, językowych, lub uzależnionych od koloru skóry; nie ma granic wiekowych, wynikających ze stylu życia czy uwarunkowań społecznych. Są bowiem wśród świętych i błogosławionych Karmelu zarówno kapłani, jak i osoby świeckie, są kontemplacyjne mniszki klauzurowe i są siostry czynnych zgromadzeń karmelitańskich, zaangażowanych dla dobra ludzi na wielu frontach ich posługi apostolskiej; są młodzi i są w podeszłym wieku, są osoby samotne i są małżonkowie, ojcowie i matki rodzin; są męczennicy i są wyznawcy; są urodzeni w Europie (Italia, Hiszpania, Francja, Polska, Niemcy, Holandia, Portugalia, Malta) lub w Afryce (Kongo), na Średnim Wschodzie (Ziemia Święta), w Azji (Indie) i w Ameryce (Chile, Meksyk, Paragwaj, Wenezuela). Wszyscy oni, odziani szkaplerzem karmelitańskim, czerpiąc natchnienie z reguły św. Alberta Jerozolimskiego i z doktryny świętych Mistyków Hiszpańskich – Teresy od Jezusa i Jana od Krzyża, jak również najmłodszego Doktora Kościoła – Teresy z Lisieux – potrafili zrealizować zaproszenie do świętości, które do swego ludu kierował już Stary Testament (por. Kpł 11,44) i które przypomniał Jezus w swojej Ewangelii (Mt 5,48). Tylko ostatni trzej papieże, powtórzmy, ofiarowali nam ich imponującą liczbę: 32 świętych i 144 błogosławionych.
A jakże liczni są ci, którzy żyjąc na tej ziemi należeli do Rodziny Karmelitańskiej i oczekują, że Kościół wyniesie ich na ołtarze, stwierdzając ich heroiczne cnoty lub męczeństwo za wiarę.
Warto wspomnieć o sprawach beatyfikacyjnych z Polski. Procesami objęci są więc:
-
-
- m. Teresa od Jezusa – Marianna Marchocka (1603-1652), z pierwszego pokolenia polskich karmelitanek bosych, autorka autobiografii mistycznej.
- br. Franciszek Powiertowski OCD (1917-1944), nowicjusz zastrzelony przez Niemców w Czernej.
- m. Teresa od św. Józefa Kierocińska (1885-1946), założycielka Sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus, agregowanego do Karmelu Terezjańskiego. Dekret heroiczności cnót zatwierdził papież Franciszek 3 maja 2013 roku.
- Kunegunda Siwiec OCDS (1876-1955), ze Świeckiego Zakonu. Dekret heroiczności cnót zatwierdził papież Franciszek 24 lutego 2025 roku.
- o. Anzelm Gądek OCD (1884-1969), wieloletni Rektor Kolegium Międzynarodowego w Rzymie i definitor generalny, założyciel Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.
- o. Rudolf Warzecha OCD, wychowawca zakonny, opiekun chorych (1919-1999).
- bp Adolf Piotr Szelążek (1865-1960), ordynariusz diec. łuckiej na Wołyniu, założyciel Sióstr Terezjanek, agregowanych do Karmelu Terezjańskiego.
-
Wśród świętych Karmelu wskazałem także Jana Pawła II, karmelitę z ducha, czciciela Matki Bożej Szkaplerznej, uznającego za swych duchowych mistrzów świętych Mistyków Hiszpańskich, doktorów Kościoła – Teresę od Jezusa i Jana od Krzyża. W Janie Pawle II mieliśmy Papieża na wskroś karmelitańskiego i stwierdzał to on sam – i to wielokrotnie. Stwierdzał nie tylko w słowach, ale poprzez gesty, decyzje, całą swoją postawę... Wspomnijmy chociażby niektóre z namacalnych dowodów przywiązania Papieża do Karmelu i jego duchowości, jak np.: jego umiłowanie modlitwy i jego magisterium o modlitwie; jego nabożeństwo maryjne i szkaplerzne. Przywołajmy ogłoszenie św. Teresy od Dzieciątka Jezus Doktorem Kościoła i św. Teresy Benedykty (Edyty Stein) Współpatronką Europy. Wymieńmy cytowanie myśli naszych świętych w papieskich encyklikach i w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Nie zapominajmy o papieskim pielgrzymowaniu do grobów naszych świętych Rodziców i do Lisieux, o odwiedzinach Ojca Świętego w Kurii Generalnej Zakonu w Rzymie, w „Teresianum” i wielu klasztorach i konwentach naszego Zakonu na świecie. Przypomnijmy jego przesłania skierowane do Zakonu, tj. listy apostolskie Virtutis exemplum et magistra o św. Matce Teresie, Magister in fide o św. Ojcu Janie od Krzyża, Divini amoris scientia, o teologii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Providentialis gratiae eventus o szkaplerzu karmelitańskim. Nie pomińmy faktu nadania purpury kardynalskiej o. Anastazemu Ballestrero i wynoszenia naszych współbraci do godności biskupiej. Jako Karmel Polski bądźmy wdzięczni Ojcu Świętemu za koronacje papieskimi koronami obrazów Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej i w Berdyczowie, za dar papieskiego pierścienia dla Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach i dar złotego różańca dla Sanktuarium w Munster w Stanach Zjednoczonych.
Nie zapominajmy też, że św. Jan Paweł II powiedział nam, iż żywotność naszej szkoły duchowości i naszego charyzmatu w Kościele, „bardziej niż powodem do chwały, winna być dla nas zobowiązaniem do poważnej odpowiedzialności”. Ceńmy sobie także to pouczenie Błogosławionego Papieża i podejmując jego zaproszenie, powiększajmy zastęp świętych Karmelu, świadomi tego, że „drogi świętości są wielorakie i dostosowane do każdego powołania” i winniśmy dążyć „do tej wysokiej miary zwyczajnego życia chrześcijańskiego” (por. Novo Millennio Ineunte, 31).
o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD
Zestawienie
Kanonizowani - łącznie: 32
Jan Paweł II: 6
Benedykt XVI: 2
Franciszek: 24
Beatyfikowani - łącznie: 144
Jan Paweł II: 45
Benedykt XVI: 62
Franciszek: 37