Jubileusz Terezjański

Jeszcze nie ucichły na dobre echa obchodów Jubileuszu Pięćsetlecia Urodzin Św. Teresa od Jezusa (w Hiszpanii obchodzonego w sposób wyjątkowo uroczysty) a w Awili rozpoczął się kolejny Jubileusz Terezjański. W sobotę 14 października, podczas modlitwy nieszporów z uroczystości św. Teresy, w kościele karmelitów bosych „La Santa” zostały otwarte Święte Drzwi. Chodzi o jedną z zewnętrznych krat, która zamyka wejście na krużganek, tuż przed drzwiami głównymi kościoła. Jubileuszowa brama prowadzi do świątyni upamiętniającej miejsce narodzin św. Teresy – pierwszej kobiety Doktora Kościoła. Ceremonii otwarcia dokonał Jesús García de Burillo, biskup Awili.

Następnie w niedzielę, 15 października o godz. 10.30, przewodniczący Episkopatu Hiszpanii, kard. Ricardo Blazquez, sprawował uroczystą Eucharystię. Miała ona miejsce na centralnym placu Awili (Mercado Chico), tuż obok kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie 28 marca 1515 r. została ochrzczona św. Teresa. Po celebracji odbyła się, jak co roku, uroczysta procesja z figurami św. Teresa i Matki Boskiej Miłościwej (Virgen de la Caridad), która przeszła ulicami miasta, aż do kościoła „La Santa”. Eucharystia i część procesji była transmitowana przez Telewizję Hiszpańską. Obchody te, oficjalnie zainaugurowały Jubileuszowy Rok Terezjański 2017-2018.

Dlaczego kolejny jubileusz?

Otóż wszystko stało się za sprawą tutejszego biskupa, Jesusa García Burillo, który zapewne inspirując się Jubileuszem św. Jakuba Apostoła, poprosił Stolicę Apostolską, aby w każdym roku, kiedy 15 października (liturgiczne wspomnienie św. Teresy od Jezusa) przypadnie w niedzielę, móc obchodzić ten rok jako Jubileusz Terezjański. Stolica Apostolska, specjalnym dekretem wyraziła zgodę na obchodzenie po raz pierwszy tegoż jubileuszu na terenie diecezji Awili, w terminie nietypowym, tzn. od 15 października 2017 do 15 października 2018 roku. Zazwyczaj ten tzw. okresowy Rok Jubileuszowy obchodzi się zgodnie z początkiem i końcem roku kalendarzowego, tzn. od 1 stycznia do 31 grudnia.

Jako konkretny wyraz jubileuszowych obchodów w mieście Awili zostało wyznaczonych pięć kościołów, które będą świątyniami jubileuszowymi. Są nimi: Katedra Awileńska, kościół karmelitów bosych „La Santa”, dwa kościoły karmelitanek bosych (przy klasztorze Wcielenia i przy klasztorze św. Józefa) oraz dominikański kościół św. Tomasza. Ponadto ordynariusz Awili wyznaczył cztery kościoły poza miastem: kościół św. Teresa i św. Jana od Krzyża w Duruelo, kościół Niepokalanego Poczęcia i św. Józefa w Arenas de San Pedro, kościół Miłości Miłosiernej w Piedrahita i kościół karmelitanek bosych pw. Zwiastowania NMP w Albie de Tormes.

Za pobożne nawiedzenie tych kościołów można otrzymać jubileuszowy odpust pod zwykłymi warunkami.

Odpust można uzyskać również za odbycie pielgrzymki pieszej lub konnej (przynajmniej 100 km) ewentualnie na rowerze (przynajmniej 200 km). Celem pielgrzymowania ma być jeden kościołów jubileuszowych na terenie miasta Awili odwiedzony w ciągu trwanie Jubileuszu Terezjańskiego. Ta szczególna forma uzyskania odpustu pragnie nawiązać do terezjańskeigo doświadczenia zakładania nowych klasztorów karmelitanek bosych przez Teresę od Jezusa, Świętą Matkę Włóczęgę, lub jak nazwał ją złośliwie jej współczesny nuncjusz apostolski Filip Sega: “kobietę, niespokojną, włóczęgę nieposłuszną i upartą”.

Dla chętnych pątników zostało wyznaczonych kilka tras pielgrzymkowych na terenie diecezji prowadzących do jej stolicy i opublikowanych wraz ze specjalnie zaprojektowanym logo na tą okazję. Wszystkie sprawy dotyczące jubileuszu można znaleźć na stronach internetowych Roku Terezjańskiego.

 www.jubileoteresiano.com

VIVA SANTA TERESA DE JESÚS!

o. Jerzy Nawojowski OCD