Karmelitański Dom Modlitwy Trójcy Przenajświętszej

C oraz więcej ludzi szuka w naszym hałaśliwym świecie ciszy i samotności. Z myślą o nich, w 2003 roku przy sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach powstał Karmelitański Dom Modlitwy. Jest on dla wielu osób ulubionym miejscem skupienia i medytacji. Przybywają tutaj na swoje osobiste rekolekcje i dni skupienia osoby świeckie, siostry zakonne oraz kapłani.

Milczenie i samotność, rozważanie Słowa Bożego, modlitwa i praca – to wartości pustelników z Góry Karmel, którymi starają się żyć Karmelici Bosi. W pielęgnowaną przez nas przestrzeń ciszy i skupienia zapraszamy wszystkich, którzy pragną na chwilę „ukryć się” w naszym klasztorze, by żyjąc rytmem wspólnoty zakonnej odnowić w sobie życie modlitwy i doświadczyć bliskości Boga i Maryi.

Siedemnastowieczny kościół i sanktuarium loretańskie, dróżki różańcowe i duży ogród, świętokrzyskie pola i lasy rozciągające się poza murem klasztornym stwarzają atmosferę ciszy, zachęcają do spacerów i medytacji.

Dom posiada 12 pokoi z łazienkami, salę konferencyjną, jadalnię, kaplicę i podręczną biblioteczkę. Goście zazwyczaj włączają się w modlitwę wspólnoty w chórze zakonnym, można jednak przeżyć czas w samotności, w całości oparty o prywatną modlitwę. Obiady spożywają ze wspólnotą zakonną, natomiast śniadania i kolacje indywidualnie.

Ci, którzy przebywali u nas, pozostawili cenne świadectwa: Ogromnym dla mnie ukojeniem i zanurzeniem serca stała się bliskość Jezusa eucharystycznego tak w kaplicy blisko pokoju i w pięknym kościele sanktuaryjnym. Mój pobyt miał mi dać chwilę ciszy i odpoczynku dla duszy udręczonej bardzo trudnymi przeżyciami rodzinnymi. W efekcie dał coś, czego nie mogłam przewidzieć… Cieszę się, że taki Dom Modlitwy istnieje.

Matka Boża Loretańska od blisko czterystu już lat przyciąga wielu pielgrzymów do swojego sanktuarium. Tutaj gorąco pragnie okazywać swoją miłość i dobroć, ofiarowywać pomoc i obronę, ponieważ jest naprawdę naszą łaskawą Matką. Dom Modlitwy pozwala zatrzymać się tutaj dużej, aby doświadczyć Jej szczególnych łask, odczuć Jej bliskość i opiekę.

Spełniają się tutaj, w piotrowickim Loreto i Domu Modlitwy, słowa św. Jana Pawła II: „Loreto jest spokojną przystanią dla duszy”.

Wszystkich szukających takiego miejsca serdecznie zapraszamy.