Doroczny Dzień Prowincji (II tura)

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia ojców bernardynów w Leżajsku to uroczysko, gdzie kolejny raz karmelici bosi mogli spotkać się i odpocząć w trakcie tzw. Dnia Prowincji. Druga tura odwiedziła ten zielony zakątek 8 czerwca. O godzinie 11.00 uczestniczyliśmy we wspólnej eucharystii w barokowej bazylice pod przewodnictwem ojca prowincjała. Liturgia miała szczególne znaczenie, ponieważ przypadła w wigilię Zesłania Ducha Świętego, patrona naszej prowincji. Ojciec Tadeusz w trakcie homilii podkreślił wewnętrzny konflikt św. Piotra: z jednej strony deklarującego swoją wiarę i przywiązanie, z drugiej – po prostu zazdrosnego o losy innego ucznia. Przypomniał również w kontekście niedawnej wizytacji generalnej, że naszym karmelitańskim celem i pierwszym duszpasterstwem jest modlitwa i kontemplacja, z której wypływają dzieła.

Po Mszy świętej i posiłku mieliśmy okazję wysłuchać krótkiego recitalu organowego i podziwiać na własne uszy instrument sławny w całej Polsce. W trakcie koncertu mogliśmy docenić nie tylko niecodzienną polifonię, na którą składa się kilka tysięcy piszczałek, ale również niezwykły prospekt o gigantycznych wprost rozmiarach, dzieło całego zastępu cieśli i snycerzy.

Przewodnik w kilku słowach opowiedział historię objawień Maryjnych i splot opatrznościowych wydarzeń, które zadecydowały o obecności franciszkanów w tym miejscu. Wizyta w muzeum przy sanktuarium dopełniła tej krótkiej lekcji historii i pozwoliła spojrzeć raz jeszcze na dzieje barokowej Polski jak na prawdziwe Boże igrzysko – jak pisał Norman Davies. Na koniec zgłodniała brać znalazł schronienie w ogrodzie, gdzie przy tradycyjnym już grillu można było odpocząć i spokojnie porozmawiać.

Każdy Dzień Prowincji rozpogadza karmelitańskie twarze, czasami zmęczone ciężarem codziennych obowiązków i zmartwień. To zawsze czas odzyskania sił po pracy i zacieśnienia więzi.

o. Damian Sochacki OCD