W wielu klasztorach karmelitańskich do dzisiaj pielęgnowana jest tradycja wspólnego kolędowania karmelitów bosych i karmelitanek bosych. Karmel w ten sposób oddaje cześć Dzieciątku Jezus, Wcielonej Miłości Bożej. Tradycja ta sięga korzeniami do św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża, którzy  wielkim kultem otaczali Człowieczeństwo Jezusa.

Bóg dał nam swojego Syna, który stał się naszym Bratem. Odpowiadając na tak wielką miłość i pielęgnując nasze karmelitańskie tradycje, chcemy Mu śpiewać – “Małemu, Dzieciątku”. Bóg rzeczywiście się rodzi w Karmelu – posłuchajcie!

Płyta

k1
k2
k3
k4

Posłuchaj


ObejrzyjSiostry karmelitanki ze Spręcowa nagrały ze swoimi współbraćmi nową płytę z kolędami.

- Pomysł zrodził się w ubiegłym roku. Ojciec Mariusz Wójtowicz OCD poprosił nas, byśmy nagrały kolędę w ramach życzeń na Boże Narodzenie. Była to kolęda „Lulajże Jezuniu” i umieściliśmy ją na stronie karmel.pl. Spotkało się to z dużym entuzjazmem i zainteresowaniem. Pojawiały się pytania: kiedy płyta? Tak zrodził się pomysł, by nagrać całą płytę z kolędami - mówi s. Miriam od Jezusa OCD.

Siostry zaznaczają, że nagranie płyty w klasztornej klauzurze było nie lada wyzwaniem.

- Nie ukrywam, że był to stres. Miałyśmy jeden dzień na nagranie, więc był to trud, by wszystko wykonać jak najlepiej - mówi s. Teresa Bernadetta od Dzieciątka Jezus i Niepokalanej OCD.

Nagrane głosy sióstr zostały połączone z głosami karmelitów nagranymi w Krakowie. W ten sposób powstała płyta, która połączyła dwa krańce Polski. Oprócz śpiewu płyta ubogacona jest w bogaty akompaniament.

- Benedykt XVI mówił, że muzyka wyraża to, czego my nie możemy wyrazić słowami. Stąd obok naszego śpiewu ważną rolę odgrywa obecna muzyka - dodaje s. Teresa Bernadetta.

- Bóg jest tak cudowny w tajemnicy Bożego Narodzenia, gdy staje się dzieckiem. Pokazuje nam jak bardzo blisko chce być każdego z nas przez piękno swojej miłości. Rodzi to pragnienie pochylenia się nad tą tajemnicą. Chcemy kontemplować Boga przez kolędy i to też forma naszej modlitwy - tłumaczy s. Miriam.

Na płycie można znaleźć tradycyjne polskie kolędy. Wśród 15 nagranych utworów są dwa typowo karmelitańskie: „Nie masz ci nie masz” oraz „Jam jest dudka”.

Spotkania Jezusa, który jest dla Ciebie
Zachwytu Jezusem, który jest tak blisko
Jezusowej codzienności, która jest tak piękna

Wdzięczności za to, co oczywiste
Radości z tego, co najprostsze
Pokoju w tym, co niepokoi

Wiary, która daje zdrowie
Nadziei, która daje uśmiech
Miłości, która daje życie

Bóg się rodzi w Karmelu!

Błogosławionych Świąt!